منو

امام سجاد (ع) در کلام معصومین

امام محمد باقر(ع) می فرماید:

پدرم حضرت سجاد (ع) نعمتی از نعم الهی را یاد نکرد مگر این که سجده آورد ، آیه ای از قرآن که در آن مسئله سجده بود قرائت نکرد مگر همراهش به سجده آمد. رنجی از او برطرف نگشت مگر اینکه به خاطر آن سجده کرد و از نماز فارغ نشد جز این که آن را به سجده پیوند داد و موفق به اصلاح اختلاف بین دو نفر نگشت مگر این...

A+ A A-

استقبال محققین خارجی از کنگره امام سجاد(ع) بیانگر جایگاه جهانی اهل بیت است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1791

خبرگزاری شبستان: امام جمعه بندرعباس، حضور محققین خارجی در کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) را بیانگر جایگاه جهانی اهل بیت دانست و گفت: میزبانی از این حرکت معنوی و دینی، افتخاری بسیار بزرگ برای استان هرمزگان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، آیت‌الله غلامعلی نعیم آبادی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ضمن قدردانی از همه عوامل برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، اظهار کرد: امسال که این رخداد عظیم فرهنگی معنوی برای ششمین سال مستمر با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی برگزار شد بسیار باشکوه تر از سال های قبل بود.

 

وی از کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) به عنوان حلقه مفقوده شناخت معرفتی ائمه اطهار(علیهم السلام) یاد کرد و افزود: وظیفه و رسالت مسئولان و مردم استان هرمزگان که آغازگر این حرکت ارزشمند بوده اند نسبت به حفاظت و نشر و گسترش این ذخیره معنوی و دینی و بسط و گسترش اندیشه های امام سجاد(علیه السلام) دو چندان است.

 

آیت الله نعیم آبادی با اشاره به استقبال بسیار خوب و گسترده اندیشمندان، محققین و پژوهشگران غیرمسلمان از ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) عنوان کرد: این استقبال نشان از جایگاه جهانی اهل بیت(علیهم السلام) در بین غیرمسلمانان دارد.

 

وی همچنین بر برنامه ریزی متولیان کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) بر توسعه برنامه های تبلیغی، ترویجی و محتوایی پیرامون ابعاد مختلف زندگانی سیدالساجدین و همچنین معرفی صحیفه سجادیه و رساله الحقوق آن حضرت برای کنگره هفتم شد.

 

خطیب جمعه بندرعباس در ادامه به هفته بسیج دانش آموزی اشاره کرد و گفت: تقویت، گسترش، حمایت و هدایت این نهاد ارزشمند از سوی مسئولان، موجب گسترش فرهنگ دینی و انقلابی، تربیت نیروهای متعهد، دیندار، با روحیه انقلابی و مسئولیت پذیر در جامعه می‌شود.

 

نعیم آبادی با بیان اینکه بسیج به عنوان عاملی پیشگیرانه تاسیس شده است، افزود: استفاده درست و منطقی از این ظرفیت می تواند علاوه بر بعد نظامی، در مسیر جهش علمی و فرهنگی نیز یاریگر کشور باشد.

 

 

وی همچنین به نقش و اهمیت عفاف و حجاب اشاره و بیان کرد: حجاب نقش موثری در سلامت و تامین امنیت روانی دارد که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

ششمین کنگره بین المللی امام سجاد به کار خود پایان داد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 2001

خبرگزاری شبستان: ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) که از صبح امروز پنجشنبه ششم آبان با حضور اندیشمندان، علما و محققین در بندرعباس آغاز شده بود با معرفی و تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، در مراسم پایانی ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از برترین های بخش مقالات، پدیدآورندگان آثار مرتبط با حضرت سجاد(ع) و افراد تاثیرگذار در برگزاری این رخداد فرهنگی معنوی نجلیل به عمل آمد.

 

قریب به 100 مقاله به دبيرخانه ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) ارسال شده بود كه در نهايت 10 مقاله برتر توسط هیات داوران انتخاب شد.

 

مقاله « ربیةُ النفس في فكر الإمام السجاد (علیه السلام) » اثر دکتر حمود محمد الموسوي از کشور عراق، « بنیان های معرفتی و راهکارهای تحقّق اقتصاد مقاومتی از منظر آموزه های صحیفه سجّادیه » اثر مرتضي خرمي از آمل و « بررسی تطبیقی مسأله علم الهی از نگاه امام سجاد(علیه السلام) و قرآن کریم » اثر مشترک عزیز علي زاده سالطه و پریوش علیزاده از خوی به عنوان مقالات برتر تجلیل شدند.

 

حجت الاسلام محمد سالار معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع)، جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، مادر برادران میرانی حافظین کل قرآن و صحیفه سجادیه از روستای کشپیری شهرستان میناب و برادران فاضلی بخاطر حفظ قرآن و صحیفه سجادیه از دیگر تقدیر شدگان بودند.

 

گفتنی است؛ کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در 25 محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

 

 

مروری بر آنچه که در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) گذشت

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1899

خبرگزاری شبستان: امام جمعه بندرعباس، حضور محققین خارجی در کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) را بیانگر جایگاه جهانی اهل بیت دانست و گفت: میزبانی از این حرکت معنوی و دینی، افتخاری بسیار بزرگ برای استان هرمزگان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد شش سال پیش در راستای ترویج و نشر معارف اهل بیت(علیهم السلام)،  به دبیرخانه استان های سراسر کشور ماموریت داد تا هر استان در راستای معرفی شخصیت نورانی یکی از ائمه هدی(علیهم السلام) برنامه هایی را اجرا کنند که در این بین ماموریت پاسداشت مقام شامخ امام سجاد(علیه السلام)  به استان هرمزگان واگذار شد.

 

طرح این موضوع توسط مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد هرمزگان با برخی از علما و ارادتمندان به ساحت مقدس ائمه اطهار(علیهم السلام) در استان، استقبال آنان را به دنبال داشت و با تشکیل ستاد و بحث، برسی و تبادل نظر به این نتیجه رسیدند که همایشی استانی با محوریت علمی و با مشارکت علمای شیعه و اهل سنت برگزار کنند.

 

از سال دوم  علاوه بر تقویت بخش علمی و اعلام فراخوان مقالات در سطح بین المللی، دعوت از میهمانان خارجی جهت انجام سخنرانی در همایش و اعزام جوانان نخبه کانون های فرهنگی هنری مساجد به همایش سفیران ولایت به منظور تربیت مبلغ صحیفه سجادیه در دستور کار قرار دادند.

 

ارتقاء سطح این رخداد از همایش به کنگره و برگزاری همایش های متعدد با بهره گیری از میهمانان شاخص داخلی و خارجی در شهرستان های مختلف استان هرمزگان با هدف آشنایی هرچه بیشتر اقشار مختلف مردم با ابعاد مختلف زندگانی سیدالساجدین(علیه السلام) و آثار مکتوب آن حضرت نظیر صحیفه سجادیه و رساله الحقوق از اتفاقات سال سوم این حرکت فرهنگی معنوی بود.

 

جلب مشارکت هفت استان جنوبی کشور در برگزاری سلسله برنامه های تبلیغی، ترویجی و محتوایی مرتبط با امام سجاد(علیه السلام) از اقدامات سال چهارم کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) بود که امسال این رقم به بیش از 10 استان و همچنین مساجد و کانون های فرهنگی هنری که به نام و یا القاب آن حضرت مزین می باشند رسید.

 

برگزاری سلسله برنامه های تبلیغی برون مرزی با عنوان همایش های « الامام زین العابدین(علیه السلام) » در 12 کشور از پنج قاره جهان ازجمله کلمبیا، ماداگاسکار، گویان، هندوراس، میانمار، هندوستان، افغانستان و پاکستان و ... از برنامه های صورت گرفته در کنگره ششم است.

 

امسال نیز همانند سال های گذشته همزمان با سالروز شهادت چهارمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت علی بن الحسین(علیه السلام)، ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم با صوت زیبا و دلنشین مجتبی محسن زاده از قاریان ممتاز استان هرمزگان در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز که به نام مبارک امام سجاد(علیه السلام) نامگذاری شده است در بندرعباس آغاز به کار کرد.

 

 

پخش سرود جمهوری اسلامی و صلوات خاصه امام سجاد(علیه السلام)، و پخش پیام تصویری آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید از دیگر برنامه های آغازین کنگره ششم بود.

 

سپس دکتر علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان در جایگاه حاضر شد و ضمن خوشامدگویی به میهمانان و شرکت کننده این رخداد مهم فرهنگی معنوی بین المللی، به اثر ملاصدرا در خصوص سفر از سوی خدا به سوی خلق و بازگشت دوباره به سوی خداوند متعال اشاره کرد و افزود: این سفر کمال مطلوب هر انسان است و بدون مرشد و راهنما  امکان پذیر نیست و صحیفه سجادیه بهترین راهنما در این مسسیر است.

 

 

وی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ، گفت: فرهنگ هوای پاک است و هر چه منزه تر باشد تنفس را برای جامعه را آسانتر و راحتر می کند و صحیفه سجادیه نیز همانند هوای پاک معنوی است که معارف اسلامی را  در جامعه منتشر می سازد.

 

درویش نژاد ضمن تقدیر از برگزاری مطلوب ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) عنوان کرد: هرمزگان به میزبانی این رویداد برزگ افتخار می کند و هرچه ابعاد این کنگره وسیعتر شود اخلاق مداری نیز گسترش می یابد و فضای فرهنگی کشور به  سوی رشد و تعالی بیشتر سوق پیدا می کند.

 

وی ترویج معارف و مبانی سجادیه را مهمترین و مقدس ترین حرکت فرهنگی و معنوی در کشور دانست و گفت: حضور اندیشمندان بزرگ از سراسر جهان ، برگزاری همایش های کنگره در 12کشور و مشارکت فعال 10استان کشور در این رویداد نشانگر گسترش و انتشار مفاهیم سجادیه است.

 

علی علامه زاده، دبیر کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) نیز خدمت به ساحت مقدس امام سجاد(علیه السلام) و انتشار مبانی صحیفه سجادیه را یکی از افتخارات بزرگ استان هرمزگان دانست و ضمن ارائه گزارشی عنوان کرد:  در سطح جهانی و بین المللی بیش از 24کشور کاندیدای مشارکت در این رویداد مقدس بودند که  در سال اول امکان برنامه ریزی برای 12کشور همچون پاکستان، میانمار، افغانستان، هندوستان، عمان، گواتمالا، اسپانیا و... مهیا شد.

 

 

وی افزود: در بخش مقالات بین الملل بیش از 100مقاله از عالمان و اندیشمندان کشورهای مختلف دریافت شد که پس از بررسی 12مقاله حائز رتبه برتر شد که در امروز از 4مقاله برگزیده برتر تجلیل به عمل می آید.

 

به گفته علامه زاده؛ امروز همچنین در راستای سایر اقدامات این کنگره امروز با همکاری دادگستری و سازمان زندان ها شش زندانی غیرعمد آزاد خواهند شد و با همکاری کمیته امداد 153 واحد به نیازمندان واگذار و 223 نیازمند تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

 

وی از افتتاح مرکز تخصصی صحیفه سجادیه در استان هرمزگان خبر داد و گفت: امروز در اقدامی شایسته این مرکز با حضور مقامات و عالمان کشوری و استانی افتتاح و به مرکزی تخصصی و فعال در جهت ترویج معارف سجادیه در سطح کشور و بین الملل تبدیل خواهد شد.

 

سپس آیت الله سیدان از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه نیز با بیان اینکه خوشبختانه این کنگره در وضعیتی ارزنده و باشکوه در داخل و خارج از کشور گسترش یافته است، عنوان کرد: در ترسیم شخصیت افراد به طور معمول بررسی خاندان و آثار علمی و تالیفات و پرورش یافته ها و شاگردان تربیت شده و خلقیات آنها مهم است و اگر در این ابعاد بررسی داشته باشیم جوابگوی ترسیم شکل حقیقی آن شخصیت خواهد بود.

 

 

وی با بیان اینکه اما شخصیت های الهی در اساس خلقت به اذن پروردگار موقعیت خاصی دارند و شخصیت آنها در بیانات خودشان تبیین و مشخص می شود، افزود: ائمه معصوم (ع) دارای همه کمالات هستند و همه حقایق در زندگی این بزرگواران بروز دارد و در هر صفتی ممتاز و برجسته هستند.

 

آیت الله سیدان با اشاره به ویژگی های علمی و آگاهی از هستی امام سجاد (ع)، تصریح کرد: شخصیت های الهی دارای قدرت و علم غیرمعمول هستند و این شخصیت ها به اذن الهی چون قرار است معلم بشریت باشند امتیازات خاصی دارند.

 

وی با بیان اینکه صحیفه سجادیه در قالب دعا حقایق مهم توحیدی و اجتماعی را مطرح کرده است، اظهار داشت: درس های گوناگون به مناسبت اوقات و زمان های مختلف و در ارتباط با والدین و فرزندان و حتی مرزداران و حالات مختلف بندگان در پیشگاه خداوند در قالب دعا در صحیفه سجادیه مطرح شده که هر یک مملو از حقایق است.

 

آیت الله نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان و رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) نیز با بیان اینکه زندگی اهل بیت را ناقص تفسیر نکنیم، تفسیر ناقص از زندگی اهل بیت را ظلم دانست و با اشاره به اینکه هرچیزی را باید با تمام ابعادش مدنظرداشت ادامه داد: اینکه امام سجاد (ع)را تنها در بعدعبادت ببینیم و یااینکه او را با عنوان امام بیمار بدانیم تفسیر ناقصی است.

 

 

وی با بیان اینکه از اسلام نیز تفسیرهای ناقصی شد که درویش و تارک دنیا به وجود آمد، افزود: همان گونه که دعاکردن را از امام سجاد یاد گرفته ایم باید تلاش برای زندگی را نیز از او یاد بگیریم و بر حذر باشیم که چهرهای بزرگ را در یک فضای کوچک تفسیر نکنیم.

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس ادامه داد: چرا زندگی  امام را دریک بعد می دانیم ،چرا امام را از کار جدا می کنیم ، این در حالی است که اسلام هرگز از کارجدا نیست.

 

آیت الله نعیم آبادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری شش دوره کنگره امام سجاد(ع) گفت: وقتی سخن پاک باشد رشد می کند ووقتی حرکت الهی باشد بارور می شود.

 

وی ادامه داد: زمانی که این کار شروع شد کسی این احتمال را نمی داد که از مرز ها خارج شود و در 11 کشور جهان  کنگره ای به همین نام کار خود را شروع کند و این خاصیت کار خوب است که رشد می کند.

 

دکتر جاسم جادری، نماینده عالی دولت در استان هرمزگان با اشاره به اینکه امام سجاد(ع) در ابلاغ پیام شهیدان واقعه کربلا و پیگیری نتایج نهضت عاشورا نقش اصلی را داشت، گفت: آن حضرت در هر فرصتی مردم را نسبت به طاغوت عصر یزید آگاهی می بخشید و خطبه های این امام بزرگوار ماهیت پلید حکومت یزید را افشا کرد.

 

 

وی افزود: امام سجاد پس از واقعه کربلا با وجود اینکه جامعه اسلامی را گرفتار ترس می دید اما از پای ننشست و با دعا و نیایش مطالب عمیق و ارزنده را به جامعه منتقل ساخت.

 

دکتر جادری عنوان کرد: تداوم بخشی و تفسیر درست حادثه عاشورا و جلوگیری از تحریف آن و نشر معارف قرآن و فرهنگ اسلامی در قالب دعا و نیایش از مهمترین اقدامات امام سجاد پس از عاشورا به شمار می رود.

 

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری این کنگره در استان هرمزگان بتواند در جهت تبیین نقش برجسته امام سجاد موثر باشد و این رسالت عظیم الهی را به گوش جهانیان برساند.

 

شیخ محمدعلی امینی، عالم اهل سنت هرمزگان از صحیفه سجادیه به عنوان یکی از بزرگترین راهنماهای معنوی مسلمانان نام برد و اظهار کرد: سراسر زندگی پربرکت امام سجاد(ع) دارای پیام های عمیق و ژرفی است و آن حضرت بهترین پیشوای زندگی برای بشریت به ویژه شیفتگان حق است.

 

 

وی افزود: امام سجاد(ع) در عمر بابرکت 58 ساله خود توانست به اخلاق و سیره واقعی اسلامی عینیت بخشد و به عنوان الگویی شایسته در زندگی درخشش فوق العاده ای داشته باشد.

 

شیخ امینی به کتاب ارزشمند صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: کتاب صحیفه سجادیه در قالب دعا و نیایش برای تمامی جوانب حیات برنامه دارد.

 

وی به تشریح شرایط پرورش و زیست امام سجاد(ع) پرداخت و افزود: آن حضرت از منبع زلال و شفاف وحی سیراب شده و در مکتب جد بزرگوار و پدر گرامیشان، معارف الهی را کسب نموده که همه اینها را در آثار گرانمایه خود به ویژه صحیفه سجادیه منعکس نموده است.

 

این عالم اهل سنت در بخش پایانی سخنان خود به ابعاد مختلف صحیفه سجادیه از نظر توحید، خودشناسی، نبوت، فرشتگان، انسان شناسی، تربیت نسل، حقوق بشر اشاره کرد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

 

«حمود محمد محمود عباد»، وزیر سابق اوقاف کشور یمن با بیان اینکه امام سجاد(ع) حافظ شریعت و مانع از انحراف در دین مبین اسلام شدند، ضمن قدردانی از برگزیدگان این حرکت مهم و تاثیرگذار، عنوان کرد: این رویداد به یکی از بزرگان تاریخ و جهان اسلام و بشریت اختصاص دارد و کسی که شاگردان فراوانی را در حوزه توحید و نبوت تربیت و به جامعه ارزانی داشتند.

 

 

وی افزود: امام سجاد(ع) در برهه خاصی از تاریخ قرار داشتند که وظیفه حفاظت از میراث الهی، نبوی و ائمه اطهار(ع) بر عهده ایشان بود که به شایستگی توانستند از انحراف در این حوزه با سخنان و آثار گرانقدرشان جلوگیری کنند.

 

وزیر سابق اوقاف کشور یمن و استاندار کنونی استان اذیمار بیان داشت: امام سجاد(ع) برای محقق کردن این اهداف به ترویج معارف معنوی با بسط اخلاق و ترویج باورهای صحیح پرداخت و از این طریق پرچم توحید را برافراشت و ظالمان را در رسیدن به اهداف خودشان ناکام گذاشت.

 

وی به وضعیت کنونی یمن و ظلم بی سابقه بر مردم این خطه اشاره کرد و گفت: در حملات بی رحمانه به یمن هزاران کودک کشته شدند و بسیاری از خانواده ها بی خانمان گشتند این در حالی است که سازمان های جهانی تنها نظاره گر هستند.

 

حمود محمد حمود عباد با بیان اینکه امروز صدای مظلومیت مردم یمن بلند است، ابراز امیدواری کرد که از این تریبون کنگره بخشی از فریاد تظلم خواهی مردم یمن به گوش جهانیان برسد.

 

کمال مبارک، رئیس دانشگاه دارالحکمه شهر بیروت با بیان اینکه صحیفه سجادیه، رساله دین و زندگی است، به دوران نوجوانی  امام زین العابدین(علیه السلام) اشاره کرد و افزود: هدف از امامت آن حضرت هدایت معنوی و اجتماعی جامعه بود و مانند چراغی فروزان راه حق و خیر را به مردم نشان داد.

 

وی افزود: امام سجاد(ع) به عنوان باتقوی ترین فرد زمان خود بسیار اهل توجه به مردم و اجتماع بود و به فقرا رسیدگی می کرد و از نیازمندان غافل نبود که این مساله نشات گرفته از سیره پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) بود.

 

کمال مبارک در تشریح ادعیه صحیفه سجادیه پرداخت و گفت: این کتاب ارزشمند بهترین راه ارتباط با  خداوند را به انسان ها می آموزد.

 

این استاد دانشگاه لبنان افزود: امام سجاد(ع) با توجه به محدودیت های آن دوران از روش دعا برای دفاع از دین استفاده کرد و توانست از طریق دعا دیوار امنیتی محکم در جامعه آن روز را فرو ریزد و صدای حق را به گوش مردم برساند و زمینه را برای حرکت انسان ها به سوی کمال فراهم سازد.

 

وی همچنین به وجوه مشترک امام سجاد(ع) با حضرت عیسی(ع) اشاره و بیان کرد: بسیاری از مطالب بیان شده در صحیفه سجادیه نقاط مشترک فراوانی با شیوه و زندگی حضرت مسیح دارد که می توان به این نقاط مشترک را برجسته ساخت.

 

شیخ عبدالکریم پاز، امام جمعه شیعیان کشور آرژانتین نیز گفت: به یاری خداوند و با استفاده از مطالب بیان شده در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، تلاش می کنیم اندیشه های این امام بزرگوار را بهتر و بیشتر به مردم کشورمان بشناسانیم.

 

 

وی افزود: دشمنان سعی می کنند الگوهای ناب الهی و دینی به دست مردم نرسد، با این حال به برکت انقلاب اسلامی پرچم اهل بیت روز به روز در دنیا برافراشته شده و فضایل و ویژگی های آن بزرگواران برای جهانیان  شناسانده می شود.

 

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی صدای آزادی خواهان و مسلمانان در کل جهان پهخش می شود و ارزش ها و سیایت های انقلاب اسلامی به گوس همگان  میرسد.

 

امام جمعه شیعیان آرژانتین با بیان این که مسیحیان در کنار مسیح  به محمد مصطفی(ص) ایمان می آورند، خاطرنشان ساخت: برخی به مسیحیان تازه مسلمان شده می گویند چرا عیسی را رها کردید و به دین محمد پیوستید؟ اما این گونه نیست ما مسیح را رها نکردیم بلکه در کنار عیسی دین محمد را پذیرفتیم. زیرا این دو بزرگوار در کنار هم و پیامبر الهی هستند.

 

عبدالکریم پاز ادامه داد: عدم رعایت حقوق بشر در جهان به فرموده امام راحل قانون جنگل است  و استکبار علی رغم شار حقوق بشر به راحتی آن را نقض می کند که جنایات آنها در کشورهایی مانند یمن، بحرین، فلسطین، سوریه، عراق و سایر کشورها این را به خوبی نشان می دهد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که از سال آینده با پیوستن آرزانتین به کنگره امام سجاد(ع) ابعاد مختلف شخصیت این امام بزرگوار بیشتر در بین کشورهای جهان شناسانده شود.

 

صحیفه خوانی علیرضا و حمیدرضا فاضلی از حافظین کل قرآن و صحیفه سجادیه، صحیفه خوانی برادران میرانی از کانون فرهنگی هنری روستای کشپیری شهرستان میناب، ابتهال خوانی سید کریم موسوی، ارائه چکیده مقالات برتر توسط آیت الله محمود محمد الموسوی از کشور عراق بخشی از برنامه های کنگره ششم بود.

 

 

رونمایی از آثار مرتبط با حضرت امام سجاد(علیه السلام) نظیر کتاب «سجاده خورشید 6 شامل منتخب سخنرانی های کنگره پنجم، کتاب 40 جرعه معرفت(چهل منبر کوتاه از نیایش نامه مکتوب شیعه«صحیفه سجادیه)، پوستر حدیث امام سجاد(علیه السلام) پیرامون حضرت عباس(علیه السلام)، پوستر حق الصلاه رساله الحقوق، رونمایی از سایت جدید کنگره و اعطای حکم رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه به حجت الاسلام کفیل از دیگر برنامه ها بود.

 

در این کنگره همچنین از خانواده های شهدای مدافع حرم و حادثه منا، جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام)، حجت الاسلام سالار معاون بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام)، برادران فاضلی بخاطر حفظ قرآن و صحیفه سجادیه، مادر مکرمه برداران میرانی به دلیل تربیت پنج فرزند حافظ کل قرآن و پدیدآورندگان مقالات برتر کنگره مورد تجلیل شد.

 

 

آزادی شش زندانی از محکومین جرائم غیرعمد، اهدا کلید یک واحد مسکونی به نمایندگی از 153 واحد به ایتام و نیازمندان، اهدا جهیزیه به یک زوج به نمایندگی از 233 نوعروس خانواده های نیازمند و راه اندازی پایگاه حامی یابی در محل برگزاری کنگره از دیگر برنامه ها بود.

 

ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) از آغازین دقایق به صورت زنده از شبکه سراسری قرآن و همچنین صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پخش می شد.

 

گفتنی است؛ کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در 25 محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

 

 

یجاد و تقویت شبکه جهانی مساجد امام سجاد(ع)

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 2108

خبرگزاری شبستان: همراهی دستگاه های فرهنگی دینی و مراکز علمی پژوهشی در تقویت شبکه جهانی مساجد امام سجاد(ع) و توسعه بیش از پیش معارف صحیفه سجادیه در کشور و حوزه بین الملل ازجمله موارد مورد تاکید در بیانیه پایانی ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، متن کامل بیانیه پایانی ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) به این شرح است:

 

باسمه تعالی

و من یعظم شعائرالله فانها من تقوی القلوب

 

خدا را شاکریم  که  برای ششمین سال متوالی مردم ولایت مدار استان هرمزگان میزبان کنگره فاخر و بین المللی امام سجاد علیه السلام می باشند.

 

کنگره بسیار مبارکی که به لطف خداوند متعال در طول چند سال گذشته توانسته است قدمی هر چند اندک در مسیر معرفی چهره تابناک امام العابدین حضرت زین العابدین(علیه السلام) و غربت زدایی ازصحیفه سجادیه بردارد،

اما در آیین پایانی ششمین کنگره ضروری است مواردی چند به شرح زیر تقدیم نماییم:

 

1_ از ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور که در اقدامی مبارک بزرگداشت مناسبت های مرتبط با ائمه معصومین(علیهم السلام) و اولاد کرامشان را به استان ها واگذار کرده است نهایت تقدیر و تشکر می نماییم.

بر همین اساس پرداختن به بزرگداشت مناسبت های مرتبط با حضرت سجاد(علیه السلام) به این استان واگذار شد و این اقدام مبارک از افتخارات استان هرمزگان به شمار می آید.

 

2_ همراهی مثال زدنی علمای محترم و برادران گرانقدر اهل سنت در کنار شیعیان عزیز، خاری در چشم دشمنان و مخالفین وحدت شیعه و سنی و همچنین تکفیری ها و تفکر وهابیت است.

 

3_ توسعه بیش از پیش معارف رفیع صحیفه سجادیه در ایران اسلامی و حوزه بین الملل نیازمند یک نهضت بین المللی و همراهی  مراکز علمی و پژوهشی است.

دبیر خانه کنگره بین المللی امام سجاد علیه السلام نیز آمادگی دارد بنا به سهم و وظیفه خود در این نهضت فراگیر نقشی جدی ایفا کند.

 

4_ اتفاقات دلخراشی که امروز در جهان اسلام شاهد هستیم نشانه هایی روشن از فاصله گرفتن از آموزه های قران کریم و اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) است، لذا ضروری است با پیروی از منویات داهیانه مقام معظم رهبری حضرت ایت العظمی خامنه ای(مدظله العالی) و انسجام بیشتر بین علما و بزرگان شیعیان و  اهل سنت، توطئه های استکبار جهانی به سرکردگی رژیم غاصب صهیونیستی و امریکای جنایتکار را نقش بر آب کنیم.

 

5-ایجاد شبکه مساجد امام سجاد(علیه السلام) در ایران اسلامی و سطح جهان اسلام، می تواند نوید بخش حرکتی همه جانبه در راستای خدمت به آستان مقدس امام زین العابدین(علیه السلام) باشد.

لذا از تمامی دستگاه های فرهنگی و دینی تقاضا داریم یاریگر دبیرخانه کنگره  در تقویت شبکه  جهانی مساجد امام سجاد(علیه السلام) باشند.

 

در پایان برخود وظیفه می دانیم از هدایت های ارزشمند مراجع معظم تقلید، نماینده معزز ولی فقیه در استان هرمزگان و علمای گرانقدر اهل سنت و همچنین حمایت های ارزشمند استاندار محترم و محبوب استان و سایر دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان هرمزگان به ویژه شهرداری بندرعباس، صدا و سیمای مرکز خلیج فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی رسانه های جمعی(استانی و ملی) تقدیر و تشکر نماییم.

 

در این بین باید تاکید داشت مساعدت های ارزشمند مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) در طول سال های گذشته نیز بر غنای بیشتر این کنگره افزوده است.

 

امید است این اقدامات ناچیز مورد توجه حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار گیرد.

 

 

برگزاری نشست علمی«راهکارهای گسترش اتحاد در جهان اسلام از منظر امام سجاد(ع)» در افغانستان

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1542

خبرگزاری شبستان: نشست علمی با موضوع«راهکارهای گسترش اتحاد در جهان اسلام و دستاوردهای آن از منظر امام سجاد(علیه السلام)» در شهر مزار شریف کشور افغانستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، در نشستی علمی که با حضور علما و اندیشمندان در دفتر آیت الله العظمی کابلی از مراجع عظام تقلید در مزار شریف افغانستان برگزار شد، راهکارهای گسترش اتحاد در جهان اسلام و دستاوردهای آن از منظر امام سجاد(علیه السلام) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

در ابتدای این نشست پبام آیت الله العظمی محق کابلی از مراجع عظام تقلید توسط مسئول دفتر ایشان قرائت شد که معظم له در بخشی از این پیام تصریح کرده بودند که امروز جهان بشریت، تشنه شجاعت حسینی، عرفان سجادی و علوم باقری و صادقی است و تنها راه نجات بشر از چنگال ظلم و ستم و تکفیر بازگشت به قرآن و عترت است.

 

در ادامه این پیام آمده است؛ دشمنان مکتب اسلام و مذهب تشیع بخاطر ترسی که از گسترش عرفان، علم و شجاعت اهل بیت(علیهم السلام) دارند تا به حال سعی کرده اند از ترویج عرفان و علوم ائمه اطهار(علیهم السلام) جلوگیری کنند تا به اهداف شوم خود برسند که متاسفانه تا حدودی نیز موفق شده اند، اما امروز فضا برای همه از طریق رسانه های جمعی مهیاست و ما موظیفیم که از این فضای ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم و با بهره گیری از فضای مجازی مردم اقصی نقاط جهان را به سفره بابرکت اهل بیت(علیهم السلام) دعوت کنیم.

 

همچنین در این پیام ذکر شده است که بهترین سند برای معرفی اصول و ارزش های اسلامی، پس از قرآن و نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و رساله الحقوق امام سجاد(علیه السلام) است؛ در دعای ۲۷ صحیفه سجادیه هم حقوق مظلومین و هم راه های مبارزه و برخورد با ظالمین بیان شده است؛ جا دارد که صحیفه سجادیه و رساله الحقوق در دانشگاه ها تدریس و در نمازجمعه ها تبیین شود تا جویبار معرفتی این اقیانوس عظیم کام تشنگان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) را سیراب سازد.

 

در بخش دیگری از این پیام آمده است؛ سلاح عرفان امام سجاد(علیه السلام) که با اشک اقیانوسی را بوجود آورد و کاخ ظلم و فتنه گری یزیدیان را غرق کرد امروز نیز قادر است که تفکر اموی را که از همان دوران تا کنون فضای جهان اسلام را مسموم کرده است از بین ببرد و اسلام ناب در سراسر جهان گسترش یابد.

 

 

حجت الاسلام و المسلمین جعفری از علمای برجسته کشور افغانستان نیز با اشاره به دوران زندگانی امام سجاد(علیه السلام)گفت: آن حضرت در دورانی به امامت رسید که یزیدیان با به شهادت رساندن امام حسین(علیه السلام) و یاران باوفایشان به دنبال از بین بردن اسلام ناب محمدی بودند.

 

وی افزود: آن حضرت با بهره گرفتن از قالب دعا به پاسداری از دین مبین اسلام برخواست و با گریه های خود اهداف قیام عاشورایی سرور و سالار شهیدان و توطئه های شوم بنی امیه را به جامعه منتقل کردند.

 

این استاد حوزه، تربیت نیرو و کادر سازی برای آینده اسلام را از دیگر اقدامات امام سجاد(علیه السلام) برشمرد و عنوان کرد: آن امام همام با برنامه ریزی اقدام به خرید برده ها می کرد و پس از تربیت دینی آنان را آزاد می نمود که از آثار این حرکت بنیادی می توان به حضور گسترده افراد در کلاس های درس امام باقر(علیه السلام) و امام صادق(علیه السلام) اشاره کرد.

 

 

جعفری تصریح کرد: خطراتی را که امام سجاد(علیه السلام) درباره گسترش تفکر وهابیت و فتنه ها گوشزد کرده و راه های جلوگیری از آن را بیان فرموده بودند امروز و پس از گذشت بیش از یکهزار و 400 سال بشر به بخشی از فلسفه آن رسیده است.

 

وی افزود: هرکس که در عصر کنونی بخواهد با تکفیری هایی نظیر داعش مقابله کند باید دعای 27 صحیفه سجادیه و رساله الحقوق امام سجاد(علیه السلام) را مطالعه کند زیرا منطقی ترین راه مقابله با منحرفین را بیان کرده است.

 

حجت الاسلام و المسلمین بلخی از دیگر علمای افغانستان نیز به خطبه شامیه امام سجاد(علیه السلام) اشاره و بیان کرد: سخنان امام زین العابدین(علیه السلام) در مجلس شام که در حد اعلای شجاعت بیان شد، تمام دروغ های بنی امیه را برملا و حقانیت اهل بیت(علیهم السلام) را روشن ساخت و پایه های حکومت ظلم و جور امویان را به لرزه انداخت.

 

وی یکی از راه های جلوگیری از گسترش عرفان های کاذب و نوظهور را دقت در بیانات امام سجاد(علیه السلام) دانست و گفت: مباحث عرفانی سیدالساجدین مشت محکمی بر دهان یاوه گویی های عرفان های کاذب است.

 

 

سلسله همایش های برون مرزی کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) برای نخستین سال از ششم آبان در 12 کشور از پنج قاره جهان آغاز و تا پایان ماه محرم ادامه خواهد داشت.

 

گفتنی است؛ کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در 25 محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

 

 

همایش سیدالعارفین در گچینه شهرستان سیریک برگزار شد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1751

خبرگزاری شبستان: همایش« سیدالعارفین » با هدف تبیین مقام شامخ حضرت امام سجاد(علیه السلام) با حضور برادران و خواهران اهل تسنن و تشیع در مسجد روستای گچینه دهستان شهید مردان بخش بمانی شهرستان سیریک برگزار شد.

 به گزارش خبرگزاری شبستان از هرمزگان و به نقل از روابط عمومی کانون بیت العتیق روستای گچینه، حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا میرجلیلی ، استاد حوزه و دانشگاه در این مراسم گفت: امام زین‌ العابدین(ع) در عصری رسالت و امامت خود را آغاز کرد که تنها سه تن پیرو واقعی داشت و ایشان حرکت جهاد فرهنگی و پرورش شخصیت‌ها را در دستور کار خود قرار داد و با یک حرکت عمیق و دامنه‌ دار به ایفای نقش پیشوایی خود پرداخت و زمینه ساز انقلاب فرهنگی امام باقر(ع) و امام صادق(ع) شد.

 

وی عنوان کرد: تعلیم، و تربیت شاگردان برجسته از بزرگترین حرکت های امام سجاد (ع) برای دین اسلام بود که در شرایط بسیار سخت و دشوار  دشمنان اسلام به احیا و زنده نگه داشتن  قیام امام حسین (ع) و اسلام ناب پرداخت و با هوشیاری برای هدایت مردم و روشن شدن اذهان عمومی از دعا استفاده کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین میر جلیلی افزود: گرچه حضرت  امام سجاد(ع) در واقعه‌ی جانگداز کربلا حضور داشت، اما مشیت و تقدیر الهی این بود که ایشان به دلیل داشتن کسالت، امکان حضور در صحنه‌ی نبرد را نداشته باشد تا بتواند بعدها در کنار حضرت زینب(س)، برای حراست از ارزش های اصیل اسلامی و مسلمانان به افشاگری علیه حکومت خودکامه‏ ی بنی امیه بپردازند و ادامه دهنده دین مبین اسلام در جهان باشد.

 

مبلغ بین المللی  حوزه فرهنگی و مذهبی  ابراز کرد: تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی  باید با استفاده از این مکتب به بهترین نحو، معارف اهل بیت(ع) را برای جوانان بازگو و ترویج کنند و آنان را برای مبارزه منطقی و مستدل با دشمنان اسلام در جامعه مهیا کنند.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسینی مشاور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: برگزاری همایش ها و گنگره های امام سجاد(ع) بهترین  برنامه فرهنگی برای مقابله با جنگ نرم  است و صحیفه سجادیه فقط کتاب نیست بلکه در آن هم بحث زندگی دنیا و آخرت به خوبی گفته شده است.

 

وی افزود: مهم ترین علت ماندگاری نهضت عاشورا نقش امام سجاد (ع) و حضرت زینب(ع) است و سرچشمه ولایت در جامعه اسلامی از امام سجاد(ع) است و ایشان دین، مذهب و ایثارگری و شهامت و شجاعت را در اسلام ماندگار کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسینی اضافه کرد: از دیگر علل ماندگاری نهضت و قیام بزرگ عاشورا  نوشتن کتاب صحیفه سجادیه  به دستان مبارک این حضرت است که زندگی توام با معنای ولایت فقیه را در سطح جامعه کاربردی می کند و ولایت را سرچشمه زلال زندگی مسلمان قرار می دهند تا هیچ وقت بدون رهبری و مرجع دینی حتی در زمان غیبت نباشند.

 

 

همایش علمی آموزشی «سیدالساجدین» در میناب برگزار شد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1939

خبرگزاری شبستان: نخستین همایش علمی آموزشی «سیدالساجدین» با حضور اندیشمند آرژانتینی در حسینیه امام سجاد(علیه السلام) روستای نصیرایی میناب برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بندرعباس، «فیلیپ ریکاردو پاز»، (شیخ عبدالکریم) امام جمعه شیعیان آرژانتین در نخستین همایش علمی آموزشی سیدالساجدین از سلسله برنامه های ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با اشاره به نحوه نگاه جوامع غربی به دین، گفت: مردم در جوامع غیر اسلامی و غربی نقشی در فرهنگ و دین ندارند و اعتقاد جوامع غرب بر این اساس است که انسان هیچ مسئولیتی در قبال خداوند ندارد.

 

امام جمعه بوینس آیرس در ادامه با اشاره به نحوه مسلمان شدن خود، افزود: من رشته تحصیلی ام فلسفه بود و روی ادیان و فلسفه‌های مختلف تحقیق و مطالعه زیادی داشتم در ۱۸ سالگی به اروپا رفتم و با اسلام آشنا شدم و اکنون 30 سال است شیعه شدم.

 

وی عنوان کرد: در آن زمان و در تحقیقات گسترده ام دریافتم که همه ادیان ازگذشته صحبت می‌کنند و برای زمان کنونی حرفی ندارند تا این‌که کنفرانسی درباره دین مبین اسلام برگزار شد علاقمند شدم در آن شرکت کنم تا اطلاعاتی درباره دین اسلام به دست بیاورم.

 

پاز افزود: موضوع درباره زندگی پیامبر اسلام(ص) بود و از همانجا دریافتم که اسلام دینی زنده، پویا، به روز و منطقی است.

 

این اندیشمند آرژانتینی در ادامه به تشریح شخصیت امام راحل پرداخت و اظهار داشت: امام خمینی(ره) در واقع نماینده واقعی انبیا دیدم چرا که با عظمت و قدرت در مقابل فرهنگ سکولار غربی ایستاد و الگویی برای انسان های آزادی خواه شد.

 

پاز همچنین به حضورش در ایران و جبهه سوسنگرد طی سال ۶۶ اشاره کرد و گفت: سادگی، اخلاص و عزم راسخ رزمندگان ایران به شدت مرا تحت‌تاثیر قرار داد.

 

امام جمعه بوینس آیرس موج بیداری اسلامی در جای جای دنیا را مرهون آرمان های بلند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و تدابیر مقام معظم رهبری دانست و تصریح کرد: به برکت انقلاب اسلامی پرچم اسلام و اهل بیت(ع) در دورترین نقاط دنیا به اهتزاز در آمده و انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است.

 

دکتر علیرضا درویش نژاد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با  استناد به قرآن کریم گفت:همه ما انسان ها  برای مدت کوتاهی در این دنیا و در نهایت به ابدیت سفر خواهیم کرد که همانا وصال به کمال مطلوب است .

 

وی با بیان این که تمام ادیان و انبیا الهی برای به کمال رساندن انسان ها آمده اند، افزود: اهل بیت پیامبر(ص) عصاره همه خوبی ها هستند که حرکت در مسیر آنها انسان را از انحراف، آلودگی و سقوط نجات می دهد.

 

درویش نژاد در ادامه، اهل بیت(ع) را عامل سعادت و تعالی بشریت معرفی کرد و اظهار داشت: صیحفه امام سجاد(ع) تسهیل کننده پیوند دنیا و ماورالطبیعه و بزرگترین منشوری است که می تواند برای تغییر بشریت منشا اثر باشد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در ادامه افزود: نگاه ائمه اطهار(ع) و امام سجاد(ع) نگاه فراملی و فرا دینی است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری شش سال متوالی کنگره امام سجاد(ع) در استان هرمزگان، گفت: ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با حضور اندیشمندان برجسته داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار شد که نتایج بسیار مطلوبی در بر داشت.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود از مردم میناب به عنوان مردمی نجیب و دارای نگاهی با ریشه های عمیق در فرهنگ اهل بیت(ع) نام برد و عنوان کرد: تاریخ میناب در عشق و ارادت به خاندان نبوت، درخشان و صفحات زرین فراوانی دارد.

 

گفتنی است؛ کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در 25 محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

 

 

کنگره امام سجاد( ع) باعث آشنایی مردم جهان با معارف اهل بیت می شود

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1675

خبرگزاری شبستان: امام جمعه شیعیان کشور آرژانتین گفت: به یاری خداوند و با استفاده از مطالب بیان شده در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)، تلاش می کنیم اندیشه های این امام بزرگوار را بهتر و بیشتر به مردم کشورمان بشناسانیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، عبدالکریم پاز در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) تصریح کرد: دشمنان سعی می کنند الگوهای ناب الهی و دینی به دست مردم نرسد، با این حال به برکت انقلاب اسلامی پرچم اهل بیت روز به روز در دنیا برافراشته شده و فضایل و ویژگی های آن بزرگواران برای جهانیان  شناسانده می شود.

 

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی صدای آزادی خواهان و مسلمانان در کل جهان پهخش می شود و ارزش ها و سیایت های انقلاب اسلامی به گوس همگان  میرسد.

 

امام جمعه شیعیان آرژانتین با بیان این که مسیحیان در کنار مسیح  به محمد مصطفی(ص) ایمان می آورند، خاطرنشان ساخت: برخی به مسیحیان تازه مسلمان شده می گویند چرا عیسی را رها کردید و به دین محمد پیوستید؟ اما این گونه نیست ما مسیح را رها نکردیم بلکه در کنار عیسی دین محمد را پذیرفتیم. زیرا این دو بزرگوار در کنار هم و پیامبر الهی هستند.

 

عبدالکریم پاز ادامه داد: عدم رعایت حقوق بشر در جهان به فرموده امام راحل قانون جنگل است  و استکبار علی رغم شار حقوق بشر به راحتی آن را نقض می کند که جنایات آنها در کشورهایی مانند یمن، بحرین، فلسطین، سوریه، عراق و سایر کشورها این را به خوبی نشان می دهد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که از سال آینده با پیوستن آرزانتین به کنگره امام سجاد(ع) ابعاد مختلف شخصیت این امام بزرگوار بیشتر در بین کشورهای جهان شناسانده شود.

 

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس آغاز و تا عصر امروز ادامه دارد.

چهار اثر فاخر در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) رونمایی شد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1703

خبرگزاری شبستان: همزمان با ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) و با حضور اندیشمندان و علمای برجسته داخلی و خارجی از آثار مرتبط با حضرت امام زین العابدین(علیه السلام) رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، مراسم رونمایی از 2 کتاب، 2 پوستر و سایت جدید کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) در سالن شرکت ملی گاز در بندرعباس برگزار شد.

 

در این مراسم، کتاب«سجاده خورشید 6» مشتمل بر سخنرانی های منتخب کنگره پنجم و کتاب « 40 جرعه معرفت » شامل چهل منبر کوتاه از نیایش نامه مکتوب شیعه(صحیفه سجادیه) رونمایی و به ساحت مقدس امام سجاد(علیه السلام) اهدا گردید.

 

رونمایی از پوستر « حق الصلاه» رساله الحقوق امام سجاد(علیه السلام) و پوستر « حدیث امام سجاد(علیه السلام) پیرامون حضرت عباس(علیه السلام) » از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

رونمایی از «سایت جدید کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)» به نشانی اینترنتی kongere-emamsajad.tk و اعطای حکم حجت الاسلام محمدصادق کفیل به عنوان رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه بخش دیگر از این برنامه ها بود.

 

 

گفتنی است؛ کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) هرساله در سالروز شهادت امام چهارم در 25 محرم از سوی دبیرخانه کانون‌های مساجد هرمزگان و با حمایت دفتر نماینده ولی فقیه در استان و استانداری هرمزگان، ستاد عالی کانون های مساجد کشور و سایر نهادهای فرهنگی و با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس برگزار می‌شود.

ادعیه امام سجاد(ع) جامعه را از خودپرستی به سوی خداپرستی رهنمون ساخت

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1677

خبرگزاری شبستان: معاون مرکز تخصصی مهدویت کشور گفت: امام سجاد(علیه السلام) با فرازهای خود در صحیفه، جامعه را از خودپرستی و مادی گرایی به سوی خداپرستی رهنمود ساخت.

به گزارش خبرگزاری شبستان از هرمزگان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، حجت الاسلام محمدصادق کفیل در همایش تبلیغی امام سجاد(علیه السلام) در سالن اجتماعات مدرسه النبی بندرعباس، احیای صحیفه سجادیه را احیای دین و رشد آن دانست و افزود: امروزه بهترین راهکار برای رشد جامعه بشری و ایجاد تمدن توحیدی، استفاده از ادعیه صحیفه است.

 

وی با بیان اینکه فرازهای صحیفه، شامل جملات مناجات و راهکارهای توحیدی است که سطح علمی و معرفتی جامعه را بسیار بالا می برد، خاطرنشان ساخت: جامعه ای که از صحیفه به دور باشد، همانند فرزندی است که سال ها مادر خود را ندیده باشد و  قطعا چنین جامعه ای خسارت خواهد خورد.

 

حجت الاسلام کفیل، حفظ دین را رسالت مهم همه ائمه اطهار(علیهم السلام) برشمرد و بیان کرد: اثر وجودی امامام معصوم(علیهم السلام) پاسداری و حفاظت از دین خداست؛ صحیفه سجادیه که سراسر آن معارف توحیدی می باشد، نتیجه تلاش امام سجاد(علیه السلام) برای محافظت از دین است.

 

وی با اشاره به اینکه امام سجاد(علیه السلام) می فرماید: « وقتی انسان متصل به خدا شد، قدرت پیدا می کند»، تصریح کرد: راه دفاع از دین، اتصال به خالق هستی است.

 

این کارشناس دینی مذهبی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) را در رشد و توسعه معارف صحیفه نه تنها در داخل کشور، بلکه حتی در خارج از مرزهای کشور و سایر سرزمین های اسلامی و در بین علاقمندان به مکتب رهایی بخش اسلام ناب، بسیار مفید و موثر دانست.

 

وی یادآور شد: اگر چه کنگره امام سجاد(علیه السلام) در گوشه ای از ایران اسلامی یعنی استان هرمزگان برگزار می شود، اما با تدبیر مجریان، مدیران، متولیان و حضور مدعوین داخلی و خارجی، به کنگره ای مدون، عملی و تاثیر گذار در عرصه بین المللی تبدیل شده است.

 

 

 

صحیفه سجادیه دریایی بیکران، اقیانوسی ژرف و کوهی عظیم از معارف الهی است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1737

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید، از صحیفه سجادیه به عنوان دریایی بیکران، اقیانوسی ژرف و کوهی عظیم از معارف الهی در همه موضوعات نام بردند.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان از هرمزگان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، آیت الله العظمی مکارم شیرازی با صدور پیامی به ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، از برگزاری کنگره عظیم بین المللی امام سجاد(علیه السلام) با محوریت صحیفه سجادیه در هرمزگان قدردانی کردند و افزودند: بر اساس اطلاعی که دریافت کرده ام این کنگره شش سال پیاپی در هرمزگان و طی سال اخیر در 10 استان کشور و 12 کشور دنیا برگزار می شود.

 

این مرجع عالیقدر، برگزاری چنین کنگره را کاری بزرگ و مهم یاد کردند و اظهار داشتند: کسانی که دست اندرکار این کار عظیم هستند و همه عزیزانی که این کنگره باشکوه را برگزار می کنند به معنای واقعی قابل تقدیر می باشند.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی ادامه دادند: خداوند از همه شما این کار بزرگ را بپذیرد و مورد عنایت امام سجاد(علیه السلام) ان شاالله قرار بگیرید و ذخیره یوم المعاد شما باشد.

 

ایشان با بیان اینکه برخی از افراد به واسطه تعبیرات بعضی از خطبا و مداحان محترم، امام سجاد(علیه السلام) را به عنوان امام بیمار می شناسند، درحالی که بیماری آن حضرت در یک مقدار زمان محدودی بود و این تعبیر، امام بیمار، غلط است، شجاعت را از ویژگی های آن حضرت دانستند و یادآور شدند: اگر می خواهیم به شجاعت امام سجاد(علیه السلام) پی ببریم باید به خطبه شامیه آن حضرت در آن مجلس مهم در بارگاه حکومت ظالمانه بنی امیه دقت کنیم.

 

این مرجع عالیقدر افزودند: تمام خطبه آمیخته با شجاعت در حد اعلاست که باعث شد تا در همان جا پایه های حکومت بنی امیه لرزان شود و همچنین خطبه ای که حضرت زینب(سلام الله علیها) که هماهنگ با خطبه حضرت سجاد(علیه السلام) بود، کار خود را کرد و یزیدیان و امویانی که خیال می کردند پیروز شدند آن وقت فهمیدند که گرفتار چه شکست عظیمی شده اند و همان سبب شد که اهل بیت(علیهم السلام) را با احترام برگردانند و زودتر از شام ببرند که مبادا قیام و غلغله ای در شام شود.

 

آیت الله العظمی مکارم با بیان اینکه امام سجاد(علیه السلام) را باید با آن شجاعت و آن عمق معرفتی که در صحیفه سجادیه منعکس است شناخت، خاطرنشان کردند: حقیقت مطلب این است که ما تفسیر قرآن را نوشتیم به عنوان تفسیر نمونه در 10 تا 15 سال، 10 سال نیز تفسیر موضوعی نوشتیم، بعد هم چندین سال طول کشید تفسیر کامل نهج البلاغه را نوشتیم؛ بعد به ما پیشنهاد شد و خودمان به فکر افتادیم که وقتی تفسیر قرآن و نهج البلاغه را نوشته ایم باید تفسیر صحیفه سجادیه را نیز بنویسیم. بخصوص وقتی که دیدیم تفسیر صحیفه سجادیه از آنها لازمتر است چرا که آشنایی به آن را خیلی ها ندارند.

 

ایشان ادامه دادند: واقع مسئله این است که وقتی ما وارد شدیم دیدیم صحیفه سجادیه بیش از آن است که ما قبلا فکر می کردیم. قبلا یک مطالعات مروری کرده بودیم، بعد وارد شدیم به عنوان نوشتن شرح صحیفه سجادیه، دیدیم دریایی بیکران، اقیانوسی ژرف و کوهی عظیم از معارف الهیه در همه موضوعات هست مخصوصا در معرفت الله و عرفان و سیر و سلوک الی الله که اولین جلدش به عنوان عرفان اسلامی در صحیفه سجادیه منتشر شد.

 

این مفسر بزرگ قرآن یادآور شدند: صحیفه سجادیه مشتمل بر 54 دعاست که الان به تفسیر هشتمین دعا رسیده ایم. ببینید چه غوغایی است چه برنامه عظیمی است و ای کاش نسل جوان ما و مخصوصا دانشگاهیان با عظمت صحیفه سجادیه آشنا شوند.

 

ایشان با اشاره به داستان اهدا صحیفه سجادیه توسط  مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی به طنطاوی یکی از بزرگان مصر خاطرنشان کردند: آن مرد دانشمند وقتی صحیفه را مشاهده کرد بسیار تعجب کرده بود که چرا تا به حال این را نمی دانست؛ در جواب نامه بسیار تشکرآمیزی نوشت و برای مرعشی نجفی فرستاد و تقاضا کرد که شرح هایی را بنویسد که ایشان هم شرح معروف آن را نوشته بود.

 

ایشان به شروح موجود در رابطه با صحیفه سجادیه اشاره کردند و گفتند: با دقت در این شروح در می یابیم که گرچه این شرح ها بسیار خوب هستند اما جوابگوی نیاز عصر ما نیست و لازم است در این باره بیشتر کار شود.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی ابراز امیدواری کردند: ان شاالله به برکت این کنگره با محوریت صحیفه سجادیه، همه مخصوصا قشر جوان، دانشگاهیان و حتی حوزه های علمیه آشنایی بیشتری با صحیفه سجادیه و صاحب آن پیدا کنند و از این جهت معارف اهل بیت(علیهم السلام)را بشناسند.

 

این مرجع عالیقدر تصریح کردند: بررسی نشان می دهد، نظیر دعاهای صحیفه در هیچ مذهبی وجود ندارد، همان گونه که مثل یکی از خطبه های نهج البلاغه در میان پیشوایان مذاهب دیگر نیست؛ این ها یک واقعیت است.

 

 

ایشان در پایان از دست اندرکاران، پایه گذاران، خدمتگزاران و شرکت کنندگان در این کنگره قدردانی کردند و افزودند:  گرچه در جلسه شما حضور ندارم ولی روح و قلب و عشق من با شماست و امیدوارم سهمی از آن نیز نصیب من حقیر بشود.

 

صحیفه سجادیه هوای پاک معنویت را در جامعه منتشر می سازد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1707

خبرگزاری شبستان: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان گفت: صحیفه سجادیه هوای پاک معنویت را در سطح جامعه منتشر می سازد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، دکتر علیرضا درویش نژاد د در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) با اشاره به اثر ملاصدرا در خصوص سفر از سوی خدا به سوی خلق و بازگشت دوباره به سوی خداوند متعال، افزود: این سفر کمال مطلوب هر انسان است و بدون مرشد و راهنما  امکان پذیر نیست و صحیفه سجادیه بهترین راهنما در این مسسیر است.

 

وی بیان داشت: صحیفیه سجادیه مبانی علمی و مفاهیم قرآن و پیوند دهنده دین و دنیاست و هر انسان می تواند با این کتاب از مواهب دنیا بهره مند و هم به کمال مطلوب معنوی برسد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص فرهنگ، گفت: فرهنگ هوای پاک است و هر چه منزه تر باشد تنفس را برای جامعه را آسانتر و راحتر می کند و صحیفه سجادیه نیز همانند هوای پاک معنوی است که معارف اسلامی را  در جامعه منتشر می سازد.

 

درویش نژاد ضمن تقدیر از برگزاری مطلوب ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) عنوان کرد: هرمزگان به میزبانی این رویداد برزگ افتخار می کند و هرچه ابعاد این کنگره وسیعتر شود اخلاق مداری نیز گسترش می یابد و فضای فرهنگی کشور به  سوی رشد و تعالی بیشتر سوق پیدا می کند.

 

وی ترویج معارف و مبانی سجادیه را مهمترین و مقدس ترین حرکت فرهنگی و معنوی در کشور دانست و گفت: حضور اندیشمندان بزرگ از سراسر جهان ، برگزاری همایش های کنگره در 12کشور و مشارکت فعال 10استان کشور در این رویداد نشانگر گسترش و انتشار مفاهیم سجادیه است.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان از صحیفه سجادیه به عنوان چراغ راه یاد کرد و گفت: هرکس به این چراغ نورانی و درخشان که مملو از معارف اسلامی و آموزه های اهل بیت است توسل جوید به کمال می رسد.

 

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس در حال برگزاری است.

پخش زنده ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) از رسانه ملی

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1808

خبرگزاری شبستان: مدیراجرایی کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) از پخش زنده ششمین کنگره که از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در بندرعباس آغاز به کار کرده است از رسانه ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، احمد پهلوانی عنوان کرد: ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) از نخستین ساعت صبح امروز پنجشنبه ششم آبان ماه جاری از شبکه های قرآن و صدا و سیمای مرکز خلیج فارس به صورت زنده در حال پخش است.

 

وی افزود: از شش سال پیش هرساله همزمان با سالروز شهادت امام سجاد(علیه السلام) و به منظور تبیین سیره علمی و عملی و ابعاد وجودی سیدالساجدین و معرفی آثار آن حضرت نظیر صحیفه سجادیه و رساله الحقوق کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) به میزبانی استان هرمزگان برگزار می شود.

 

حجت الاسلام پهلوانی اظهار کرد: از سه سال پیش استان های مختلف کشور به ویژه استان های جنوبی مشارکت خود را در این رویداد مهم آغاز کردند که امسال این حرکت از مرزهای ایران اسلامی فراتر رفت و 12 کشور جهان میزبان سلسله همایش های الامام زین العابدین(علیه السلام) بودند.

 

وی افزود: امسال برای نخستین بار برنامه های کنگره ششم به صورت زنده از شبکه های قرآن و صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پخش می شود.

 

 

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس در حال برگزاری است.

اعطای حکم رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1676

خبرگزاری شبستان: همزمان با برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، حجت الاسلام محمدصادق کفیل به عنوان رئیس مرکز تخصصی صحیفه سجادیه منصوب شد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان از هرمزگان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، متن حکم محمد صادق کفیل که به امضای آیت الله غلامعلی نعیم آبادی، نماینده ولی فقیه در هرمزگان و رئیس شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) رسیده، به شرح ذیل است؛

 

برادر ارجمند جناب حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق کفیل(زید عزه)

 

احتراماً نظر به تعهد و تجارب ارزنده شما در مدیریت حوزه فرهنگی و دینی، به موجب این حکم ، جنابعالی را به مدت سه سال به سمت ریاست مرکز تخصص صحیفه سجادیه منصوب می نمایم.

 

از آنجایی که یکی از مهم ترین اهداف برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) در استان هرمزگان ایجاد زمینه های لازم در مسیر معرفی چهره تابناک حضرت سیدالعابدین(علیه السلام) می باشد، شایسته است در جهت بهره مندی از تمامی ظرفیت های موجود در حوزه های مقدسه علمیه دیگر استعدادهای علمی و فرهنگی کشور، در راستای آشنایی بیش از پیش  اقشار مختلف جامعه بویژه طلاب و جوان حوزه های علمیه با معارف رفیع حضرت سید الساجدین(علیه السلام) و صحیفه سجادیه اقدامات موثری را انجام دهید.

 

بی شک، توکل به خداوند متعال و توسل به ساحت مقدس اهل بیت عصمت وطهارت(علیهم السلام) و همچنین بهره گیری از توان فکری و تجربیات گرانقدر علما، نخبگان و صاحبنظران، راه گشا و یاریگر شما در این مسیر می باشد.

 

امید است این حرکت دینی، فرهنگی مورد تایید و توجه حضرت ولی عص(عجل الله تعالی فره الشریف) قرار گیرد.

 

غلامعلی نعیم آبادی

نمایندگی ولی فقیه در استان هرمزگان

 

و رئیس شورای سیاست گذاری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)

خانواده های شهید مدافع حرم و حادثه منا تجلیل شدند

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1635

خبرگزاری شبستان: همزمان با برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) از خانواده های شهدای مدافع حرم و حادثه منا تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، در این مراسم از خانواده شهید حسینی قاری برجسته کشوری که در حادثه سال گذشته در منا به شهادت رسید قدردانی شد.

 

خانواده های شهید عبدالحمید سالاری از شهدای مدافع حرم استان هرمزگان، شهید محمد مسرور و خانواده شهید روحانی مدافع حرم از دیگر تجلیل شدگان این مراسم بودند.

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس در حال برگزاری است.

 

 

صحیفه سجادیه مملو از حقایق توحیدی و اجتماعی در قالب دعاست

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1620

استاد حوزه و دانشگاه گفت: صحیفه سجادیه در قالب دعا حقایق مهم توحیدی و اجتماعی را مطرح کرده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، آیت الله سیدان در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) که همزمان با سالروز شهادت امام سجاد (ع) در بندرعباس برگزار شد با بیان اینکه خوشبختانه این کنگره در وضعیتی ارزنده و باشکوه در داخل و خارج از کشور گسترش یافته است، عنوان کرد: در ترسیم شخصیت افراد به طور معمول بررسی خاندان و آثار علمی و تالیفات و پرورش یافته ها و شاگردان تربیت شده و خلقیات آنها مهم است و اگر در این ابعاد بررسی داشته باشیم جوابگوی ترسیم شکل حقیقی آن شخصیت خواهد بود.

 

وی ادامه داد: اما شخصیت های الهی در اساس خلقت به اذن پروردگار موقعیت خاصی دارند و شخصیت آنها در بیانات خودشان تبیین و مشخص می شود.
این استاد حوزه و دانشگاه افزود: ائمه معصوم (ع) دارای همه کمالات هستند و همه حقایق در زندگی این بزرگواران بروز دارد و در هر صفتی ممتاز و برجسته هستند.
 
آیت الله سیدان با اشاره به ویژگی های علمی و آگاهی از هستی امام سجاد (ع)، تصریح کرد: شخصیت های الهی دارای قدرت و علم غیرمعمول هستند و این شخصیت ها به اذن الهی چون قرار است معلم بشریت باشند امتیازات خاصی دارند.
 
وی با بیان اینکه صحیفه سجادیه در قالب دعا حقایق مهم توحیدی و اجتماعی را مطرح کرده است، اظهار داشت: درس های گوناگون به مناسبت اوقات و زمان های مختلف و در ارتباط با والدین و فرزندان و حتی مرزداران و حالات مختلف بندگان در پیشگاه خداوند در قالب دعا در صحیفه سجادیه مطرح شده که هر یک مملو از حقایق است.
 

 

این عالم و استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: رساله حقوق امام سجاد (ع) نیز مجموعه ای بی نظیر است که تمامی حقوق در آن مورد توجه قرار گرفته است.

افتخار هرمزگان خدمت به ساحت مقدس امام سجاد(ع) است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1764

خبرگزاری شبستان: دبیر ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) خدمت به ساحت مقدس این امام بزرگوار و انتشار مبانی صحیفه سجادیه را یکی از افتخارات بزرگ استان هرمزگان دانست.

سجاد(علیه السلام)، علی علامه زاده با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) تصریح کرد: در این دوره 12کشور، 10اسستان و یک منطقه آزاد تجاری افتخار مشارکت در این کار بزرگ را دارند.

 

وی به ابعاد بین المللی این کنگره اشاره کرد و بیان داشت: در سطح جهانی و بین المللی بیش از 24کشور کاندیدای مشارکت در این رویداد مقدس بودند که  در سال اول امکان برنامه ریزی برای 12کشور همچون پاکستان، میانمار، افغانستان، هندوستان، عمان، گواتمالا، اسپانیا و... مهیا شد.

 

دبیر ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به تشریح بخش تخصصی این کنگره پرداخت و یادآور شد: در بخش مقالات بین الملل بیش از 100مقاله از عالمان و اندیشمندان کشورهای مختلف دریافت شد که پس از بررسی 12مقاله حائز رتبه برتر شد که در امروز از 4مقاله برگزیده برتر تجلیل به عمل می آید.

 

به گفته علامه زاده؛ امروز همچنین در راستای سایر اقدامات این کنگره امروز با همکاری دادگستری و سازمان زندان ها شش زندانی غیرعمد آزاد خواهند شد و با همکاری کمیته امداد 153 واحد به نیازمندان واگذار و 223 نیازمند تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

 

وی از افتتاح مرکز تخصصی صحیفه سجادیه در استان هرمزگان خبر داد و گفت: امروز در اقدامی شایسته این مرکز با حضور مقامات و عالمان کشوری و استانی افتتاح و به مرکزی تخصصی و فعال در جهت ترویج معارف سجادیه در سطح کشور و بین الملل تبدیل خواهد شد.

 

دبیر کنگره بین امللی امام سجاد(ع) از مشارکت همه دست اندرکاران و حامیان این رویداد در استان، کشور و بین الملل قدردانی کرد و افزود: این کنگره متعلق به همه بشریت است و با تکیه بر توان مردم مدیریت و اجرا می شود.

 

علامه زاده تاکید کرد: در این راه مراجع عظام تقلید، عالمان و اساتید، مشاور و راهنمای ما در تمام مراحل هستند.

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس آغاز و تا عصر امروز ادامه دارد.

 

 

زندگی اهل بیت( ع) را ناقص تفسیر نکنیم

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1625

خبرگزاری شبستان: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه زندگی اهل بیت را ناقص تفسیر نکنیم گفت: تفسیر ناقص از زندگی اهل بیت ظلم کردن به آنها و خودمان است

به گزارش خبرگزاری شبستان از هرمزگان و به نقل از ستاد خبری کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)،آیت الله غلامعلی نعیم آبادی در کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام)، افزود:2 حرکت خطرناک برای هر حرکتی وجود دارد، یکی وارونه معنا کردن یا به تعبیری تحریف و دیگری ناقص تفسیرکردن است.

 

وی با اشاره به اینکه هرچیزی را باید با تمام ابعادش مدنظرداشت ادامه داد: اینکه امام سجاد (ع)را تنها در بعدعبادت ببینیم و یااینکه او را با عنوان امام بیمار بدانیم تفسیر ناقصی است.

 

رئیس شورای سیاست گذاری ششمین کنگره امام سجاد(ع) اظهار کرد:از اسلام نیز تفسیرهای ناقصی شد که درویش و تارک دنیا به وجود آمد.

 

آیت الله نعیم آبادی بیان داشت: یکی از مباحث که امروز بشریت گرفتار آن است و در جامعه ما به شدت کمرنگ شده تکافل اجتماعی است کسی که گرفتاری های روشن مردم را می بیند فقرا را می بیند و ساکت است این یعنی کمرنگ شدن تکافل اجتماعی.

 

وی ادامه داد:امام سجاد (ع)یک امام کامل و جامع است چرا چهره امام را در فضای روحانی که بشریت مورد نیازش است به تفسیر نمی نشینیم و در فضای انسانی و روابط جمعی چرا تفسیر نمی شود.

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس گفت: باید با عبادت امام، عبادت کنیم با گذشت او گذشت کنیم تا یک جامعه خالی از کینه داشته باشیم زیرا جامعه ای بهشتی است که سینه از کینه ها خالی باشد.

 

وی با بیان اینکه باید سعی کنیم هرچیزی را با ابعاد مختلفش بشناسیم ادامه داد:در دعاهای امام  بنگرید همه چیزهست ،امام فقط دعا و سجده نیست بلکه مکارم اخلاقی است.

 

آیت الله نعیم آبادی در همین رابطه افزود: انقلاب اسلامی را نیز باید باتمام ابعادش شناخت اینکه تنها بعد استکبار ستیزی آن را در نظر بگیریم تفسیری ناقص است، انقلاب اسلامی، رویش های فراوان در ابعاد مختلف دارد.

 

وی تاکید کرد:همان گونه که دعاکردن را از امام سجاد یاد گرفته ایم باید تلاش برای زندگی را نیز از او یاد بگیریم و بر حذر باشیم که چهرهای بزرگ را  در یک فضای کوچک تفسیر نکنیم.

 

نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس افزود:چرا زندگی  امام را دریک بعد می دانیم ،چرا امام را از کار جدا می کنیم ، این در حالی است که اسلام هرگز از کارجدا نیست.

 

آیت الله نعیم آبادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری شش دوره کنگره امام سجاد(ع) گفت: وقتی سخن پاک باشد رشد می کند ووقتی حرکت الهی باشد بارور می شود.

 

وی ادامه داد: زمانی که این کار شروع شد کسی این احتمال را نمی داد که از مرز ها خارج شود و در 11 کشور جهان  کنگره ای به همین نام کار خود را شروع کند و این خاصیت کار خوب است که رشد می کند.

 

 

صحیفه خوانی اعضای کانون روستای کشپیری در کنگره امام سجاد(ع)

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1676

خبرگزاری شبستان: صحیفه خوانی اعضای کانون فرهنگی هنری روستای کشپیری شهرستان میناب آغازگر برنامه های نوبت عصر ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، صحیفه خوانی توسط برادران میرانی به عنوان نخستین برنامه نوبت بعدازظهر ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(علیه السلام) از لحظاتی پیش آغاز شد.

 

در این برنامه چهار نفر از برادران میرانی که حافظ کل قرآن کریم و صحیفه سجادیه هستند با صوتی زیبا فرازهایی از دعاهای صحیفه سجادیه را قرائت کردند.

 

خانواده 9 نفره میرانی در روستایی کشپیری حدفاصل شهرستان میناب و بشاگرد از چندین سال پیش کار حفظ قرآن و نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را شروع کرده اند که هم اینک پنج نفر از آنان حافظ کل قرآن و صحیفه می باشند.

 

 

گفتنی است؛ ششمین کنگره بین‌المللی امام سجاد(علیه السلام) از صبح امروز با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن اجتماعات شرکت ملی گاز در بندرعباس آغاز و تا عصر امروز ادامه دارد.

کنگره امام سجاد(ع) مروج فرهنگ سجادیه است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: اخبار کنگره
 • بازدید: 1788

خبرگزاری شبستان: رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان از کنگره بین المللی امام سجاد(ع) به عنوان مروج فرهنگ ایثار و فداکاری و گسترش فرهنگ سجادیه در جامعه اسلامی نام برد.

حسین هاشمی تختی، رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بندرعباس با اشاره به اینکه فرهنگ غنی اسلام باعث رشد و تعالی انسان ها می شود، بیان کرد: طبق فرمایش پیامبر اسلام(ص)، فرهنگ غنی اسلام را باید از دو مرجع بگیریم که آن حضرت این دو ودیعه گرانبها را در میان ما به ارمغان گذاشتند.

 

حسین هاشمی تختی نژاد، قرآن و اهل بیت(ع) را این دو ودیعه و یادگار نبی مکرم اسلام(ص) دانست و افزود: انسان ها باید برای رهایی از جهل و ظلمت و رستگاری دنیا و آخرت باید به این دو ودیعه چنگ بزنند.

 

وی بر تلاش بر گسترش فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) در جامعه تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که الگوی ائمه اطهار(ع) در متن جامعه و زندگی مردم قرار گیرد زیرا تحقق این مهم، جامعه ما را در برابر آسیب ها بیمه می کند.

 

نماینده مردم بندرعباس، خمیر، قشم ، حاجی آباد و ابوموسی در ادامه افزود: امام سجاد(ع) یکی از ائمه بزرگواری است که تبیین سیره آن حضرت و معرفی آثار گرانسنگ ایشان می تواند جامعه را در مسیر صحیح خود قرار دهد.

 

وی با اشاره به حضور آن حضرت در کربلا، خاطرنشان کرد: انتقال فرهنگ عاشورا، بازگو کردن اهداف قیام امام حسین(ع) و جنایات یزیدیان و دوران اسارت شام از اقدامات ارزنده آن امام همام است.

 

هاشمی تختی خاطر افزود: کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری امام سجاد(ع) و گسترش فرهنگ سجادیه در جامعه موفق عمل کرده است.

 

وی ضمن قدردانی از متولیان این رخداد مهم، از همه دستگاه ها و نهادها خواست برای فراهم نمودن زمینه جهت آشنایی هرچه بیشتر اقشار مختلف مردم با ابعاد وجودی امام سجاد(ع) و صحیفه سجادیه و رساله حقوق با ستاد کنگره همکاری نمایند.

 

 

پیوند ها

 

 

کلام بزرگان

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
قبل بعدي

سخنان ایت الله حسن زاده آملی در خصوص صحی…

سخنان ایت الله حسن زاده آملی در خصوص صحیفه سجادیه

اميد انكه در حوزه علميه صحف ادعيه  و اذكاري   كه از ائمه اطهار  صادر شده است  و بيانگر  مقامات  و مدارج  و معارج انسانند  از متون كتب درسي قرار گيرند و در محضر كساني كه زبان فهم اهل دعا و سير سلوك  اند  و راه يافته  و راهنمايند درس  خوانده شود . در نظر اين كمترين اول مفتاح الفلاح  شيخ بهايي  و پس از...

آیت الله بهجت: صحيفه سجاديه تبلور اعلاي …

آیت الله بهجت: صحيفه سجاديه تبلور اعلاي تعاليم اسلام است

  اگر به ما بگويند امام عصر (عج) در مسجد صفائيه صحبت مي كنند و ما به جاي آنكه خدمت ايشان برسيم و از بيانات  حضرتش استفاده كنيم بنشينيم كتاب هاي ديگري را مطالعه كنيم چقدر زشت است؛ همچنين اگر ما به جاي آنكه سخنان و معارف اهل بيت رافرابگيريم به كارهاي غير ضروري ديگر بپردازيم همان قدر زشت مي باشد.   ...

صحیفه سجادیه را با تبلیغات موثر به دنیا …

خبرگزاری شبستان:حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهرستانی با اشاره به لزوم انتشار صحیفه سجادیه در دنیا، گفت: در گذشته شعرا و خطبایی بودند که کلمات ائمه اطهار(ع) به ویژه صحیفه سجادیه را به مردم عرضه می‌کردند، اما امروز تبلیغات موثری در معرفی صحیفه سجادیه نداریم. به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، ...

نیازهای بشر امروز محورهای مورد بحث کنگره…

خبرگزاری شبستان: آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که امامت بزرگترین و محوری‌ترین سرمایه برای بشریت است، گفت: محورهایی که بشر امروز به آن نیاز دارد، باید مورد بحث کنگره بین المللی امام سجاد (ع) باشد. به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله شیخ جواد فاضل لنکرانی، رئیس موسسه فقهی ائم...

توصیه رهبر انقلاب در خصوص انس با صحیفه س…

توصیه رهبر انقلاب در خصوص انس با صحیفه سجادیه در ایام اعتکاف

اين اعتكافى كه جوانها انجام ميدهند، در واقع دارند با خدا خلوت ميكنند. اعتكاف بيشتر يك كار فردى است؛ ايجاد يك ارتباط با خداست. جورى نشود كه برنامه ‏هاى جمعى اين مراكز اعتكاف، حال خلوت و حال ارتباط فردى و قلبى با خدا را در افراد ضعيف بكند يا بگيرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند اين جوانها قرآن بخوا...

ویلیام چیتیک: پس از انتشار ترجمه انگليسي…

ویلیام چیتیک: پس از انتشار ترجمه انگليسي صحيفه سجاديه بسياري از مسيحيان از من تشكر كردند

 قائل است كه تمدن  اسلامي دو جنبه  دارد. جنبه  بيروني و جنبه دروني  بيشتر افرادي كه با دين اسلام   مواجه شده اند  جنبه بيروني كه فارغ از جهات  عشق و حرارت  است  را ملاحظه  كرده اند اما اگر به رويه ديگر اين تمدن كه مملو از عشق و محبت  است توجه نماييم تصور ديگري از اين تمدن در ميابند وي  در اين رابط...

دیدگاه دکتر سيد جعفر شهيدي در ارتباط با …

دیدگاه دکتر سيد جعفر شهيدي در ارتباط با صحیفه سجادیه

رساله اي كه بدين نام خوانده مي شود ، يكي از چند أثر منسوب به امام سجاد علي بن الحسين7است . تا آنجاكه اين بنده تتبع كرده است قديم ترين مأخذها كه نام اين رساله درآن آمده بشرح زير است : 1-تحف العقول ، از حسن بن علي بن حسين بن شعبه حَرّاني متوفي بسال 381 هـ.ق. 2-خصال ، از ابوجعفر محمد بن علي بن حسين ب...

صحیفه سجادیه از منظر علامه سید محسن امین

صحیفه سجادیه از منظر علامه سید محسن امین

بلاغت و فصاحت بي مانند آن و مضامين رفيع اين كتاب و معارف مندرج در اين كتاب از گونه هاي تذلل در درگاه حق و ثناي باري تعالي و شيوه هاي شگفت انگيز در طلب عفو و كرم حضرت حق و توسل به درگاه حضرت حق قويترين گواه بر صحت انتساب اين كتاب است و نشانگر آنست كه مرواريدي از دريا و گوهري از آن همان معدن و م...

علامه تهرانی: دعا هاي صحيفه از دلي پر سو…

علامه تهرانی: دعا هاي صحيفه از دلي پر سوز و گداخته و عاشقي مجذوب و مدهوش برون خاسته است

باري قرائت و تلاوت و ممارست و مزاولت  بر ادعيه كامله صحيفه سجاديه  در ميان علماء اعلام و سابقين  كه علم  را با عمل و تخشع و ابتهال  و تجنب  از هواي نفس  اماره  تؤام نموده بودند، امري معلوم و معروف بوده است ، و در ميان حكماء و فلاسفه  ذوي مقدار  و عرفا ،  عاليمقام  اسلام  امري ضروري  و لازم  به شمار ...

علامه باقر شریف قریشی: بهترين سرمايه به …

علامه باقر شریف قریشی: بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع) دعا های گرانقدر آن حضرت است

شايد بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع)بلكه مهم تر و موثرتر از همه در رشد فكري جامعه اسلامي دعاهاي گرانقدري باشد كه به صحيفه سجاديه معروف است ....  به راستي كه اين كتاب علاوه بر ذخاير انديشه بشري ،سرمايه اي است بي پايان و هرگز نمي توان براي آن بهايي قاءل شد و مشتمل است بر انواع مساءل آموزش ع...

آخرین مطالب

/ enable showing errors in PHP ini_set('display_errors','Off');
مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید