منو

امام سجاد (ع) در کلام معصومین

امام محمد باقر(ع) می فرماید:

پدرم حضرت سجاد (ع) نعمتی از نعم الهی را یاد نکرد مگر این که سجده آورد ، آیه ای از قرآن که در آن مسئله سجده بود قرائت نکرد مگر همراهش به سجده آمد. رنجی از او برطرف نگشت مگر اینکه به خاطر آن سجده کرد و از نماز فارغ نشد جز این که آن را به سجده پیوند داد و موفق به اصلاح اختلاف بین دو نفر نگشت مگر این...

A+ A A-

صحیفه سجادیه را با تبلیغات موثر به دنیا معرفی کنیم

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 1758

خبرگزاری شبستان:حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهرستانی با اشاره به لزوم انتشار صحیفه سجادیه در دنیا، گفت: در گذشته شعرا و خطبایی بودند که کلمات ائمه اطهار(ع) به ویژه صحیفه سجادیه را به مردم عرضه می‌کردند، اما امروز تبلیغات موثری در معرفی صحیفه سجادیه نداریم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی، نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیستانی امروز (18 شهریور) در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (ع) عنوان کرد: همت و پشتکار اعضای ستاد برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (ع) جای تقدیر دارد و شما باید خدا را شاکر باشید که این توفیق نصیب شما شده است.

 

نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیستانی اظهار داشت: از آنجا که در کنگره بین المللی امام سجاد (ع)، استان‌های دیگر در این مجموعه قرار گرفته اند و مشارکت دارند، کار ارزنده ای است، در این صورت استان ها احساس مسئولیت می‌کنند و درگیر برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد می‌شوند و در این جریان نقش خواهند داشت.

 

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی با بیان این که عموم مردم باید در برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (ع) مشارکت داشته باشند، تصریح کرد: شرکت عموم مردم در برگزاری چنین کنگره هایی آثار خود را دارد و مردم خود را در برگزاری این کنگره نقش آفرین می‌دانند و تحت تأثیر این برنامه ها قرار می‌گیرند.

 

وی با اشاره به اهمیت صحیفه سجادیه و لزوم انتشار آن در دنیا، گفت: متأسفانه ما رسانه و تبلیغات موثری در معرفی صحیفه سجادیه نداریم؛ در گذشته شعرا و خطبایی بودند که کلمات ائمه اطهار (ع) به ویژه صحیفه سجادیه را به مردم عرضه می‌کردند، اما امروز ما باید قبول کنیم که در تبلیغات خیلی ضعیف هستیم.  

 

نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیستانی با تأکید بر این که  ما باید تبلیغات سالم داشته باشیم، افزود: یکی از مهم ترین تبلیغات سالم، نشر کلمات ائمه اطهار (ع) است.

 

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی ادامه داد: بودجه سالانه آمریکا 16 تریلیون است، آسیبی که تروریسم جهانی به دنیا زد، 14 تریلیون و 300 میلیارد دلار بوده است، اگر ما تبلیغات سالم در نشر معارف اهل بیت داشته باشیم، با چنین مسائلی در دنیا مواجه نمی شویم.

 

وی بیان داشت: اگر ما بتوانیم بر سرمایه فکری خود سرمایه گذاری کنیم و از آن بهره برداری کنیم و به دنیا عرضه کنیم می‌توانیم تروریسم جهانی را تا حدودی کاهش دهیم و کارها و فعالیت‌های تأثیرگذاری در جهان داشته باشیم.

 

نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیستانی تأکید کرد: شما در برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (ع) پشتکار دارید و جای تقدیر است اما باید قدم هایی بردایم تا مقابل دشمنان متحد اسلام بایستیم و حرکت‌های دشمن را خنثی کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی عنوان کرد: متأسفانه به ما تفهیم شده است که ما نمی توانیم، اما اگر با هم متحد باشیم و به هم احترام بگذاریم می‌توانیم در عین حال که به مواضع دیگران احترام قائل باشیم، بر مواضع خود پافشاری کنیم.

 

وی تصریح کرد: به ما جهان سومی ها تلقین شده است که ما نمی توانیم، در حالی که امروز 40 درصد نیروهای انسانی ناسا از کشور ایران و جهان سوم هستند و کشورهای اسلامی و جهان سوم بهترین نیرو‌های انسانی را دارند، ما هم قدرت داریم و هم معارف اهل بیت (ع) می‌تواند راهنمای ما باشد.

 

نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیستانی با اشاره به شرایط ایران در طول 8 سال دفاع مقدس، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران قبل از جنگ بسیار متفاوت از جمهوری اسلامی ایران بعد از جنگ است، امروز ایران در عرصه‌های مختلف از جمله عرصه پزشکی گام‌های موثری برداشته است، اما متأسفانه ما نمی توانیم از این ظرفیت به نحو شایسته ای استفاده کنیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی تأکید کرد: ما در همه عرصه ها می‌توانیم موفق باشیم، اگر بتوانیم معارف اهل بیت را به نحو شایسته عرضه کنیم، همه از اسلام و اهل بیت (ع) پیروی می‌کنند، بنابراین ما باید از ظرفیت معارف اهل بیت (ع) بهره برداری کنیم.

 

وی در پایان بیان کرد: ما باید به گونه ای حرکت کنیم که بتوانیم جاذبه‌های بیشتری ایجاد کنیم، امروز معارف اهل بیت (ع) باید به صورت کامل و صحیح عرضه شود تا بتواند بر جامعه تأثیرگذار باشد.

 

 

یادآور می شود که ششمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در روز ۶ آبان مصادف با ۲۵ محرم در استان هرمزگان برگزار می شود.

نیازهای بشر امروز محورهای مورد بحث کنگره بین‌المللی امام سجاد(ع) باشد

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 1902

خبرگزاری شبستان: آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که امامت بزرگترین و محوری‌ترین سرمایه برای بشریت است، گفت: محورهایی که بشر امروز به آن نیاز دارد، باید مورد بحث کنگره بین المللی امام سجاد (ع) باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله شیخ جواد فاضل لنکرانی، رئیس موسسه فقهی ائمه اطهار امروز (18 شهریور) در دیدار اعضای ستاد برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (ع) عنوان کرد: هر سال که می‌گذرد، آثار گام بزرگ در برگزاری کنگره امام سجاد (ع) مشاهده می‌شود.

 

رئیس موسسه فقهی ائمه اطهار (ع) با بیان این که امامت بزرگترین سرمایه شیعه و دین است، گفت: امامت بزرگترین و محوری ترین سرمایه برای بشریت است، به این معنا که ما برای سعادت خود در کنار قرآن کریم به امامت هم احتیاج داریم و بنا به وصیت پیامبر اسلام (ص)، بدون ارتباط با امامت و معرفت امامت نمی توانیم راه سعادت را پیدا کنیم.

 

آیت الله فاضل لنکرانی تصریح کرد: آنهایی که به هر جهت اصل ولایت را قبول نمی کنند، می‌توانند به این مسأله یقین پیدا کنند که کلید حل بسیاری از مشکلات فردی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی در تبعیت از ائمه معصومین (ع) است و کنگره بین المللی امام سجاد (ع) و امثال این کنگره باید با محوریت امامت کار شود.

 

وی تأکید کرد: فهم بیان فضایل و مراتب عالی که برای اهل بیت (ع) وجود دارد، برای همه افراد میسور نیست و اگر ولایت تکوینی که حق و مسلم است، بیان شود، ممکن است مورد درک بسیاری از افراد نباشد، در این مورد اهل بیت (ع) تذکر دادند که این مراتب را برای همه افراد بیان نکنی،د بلکه محاسن کلام ما را بگویید.

 

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم یادآور شد: آن کلام اهل بیت (ع) که عامه قدرت درک آن را دارد، باید برای مردم بیان شود و محورهایی که بشر امروز به آن نیاز دارد، باید مورد بحث کنگره بین المللی امام سجاد (ع) باشد.

 

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به این که بیانات امام علی (ع) در آن زمان مناسب برای همه افراد بوده است، گفت: اهل بیت (ع) مطلبی نگفتند که امروز خلاف آن ثابت شده باشد، ما در روایات و مسائل اخلاقی روایات زیادی داریم؛ امروز ما می‌توانیم برای حل مسائل اخلاقی بشر از کلمات اهل بیت (ع) استفاده کنیم.

 

وی گفت: اگرچه هر شیعه ای در کنار قرآن و نهج البلاغه باید صحیفه سجادیه را داشته باشد، اما ظرفیت امام سجاد (ع) بیش از این است؛ آنچه که به درد بشر امروز می‌خورد، از جمله مسائل اخلاقی و راز و نیاز که مورد نیاز بشر امروز است، باید از کلام امام سجاد (ع) استخراج شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

 

رئیس موسسه فقهی ائمه اطهار (ع) با بیان این که کلید رمز سعادت و حل مشکلات در مسأله امامت است، عنوان کرد: مسائل علمی، اخلاقی و مسائل خانوادگی که امروز مورد تأکید مقام معظم رهبری (مد ظله) بوده است، باید از معارف و بیانات امام سجاد (ع) استخراج شود و در زندگی مردم پیاده شود.

 

آیت الله فاضل لنکرانی اظهار داشت: یکی از برجستگی هایی که در امامت وجود دارد، این است که ائمه اطهار (ع) مطالبی را از پیامبران نقل می‌کنند، در حالی که همین مطالب در کتب تورات و انجیل وجود دارد که نشان از علم بی نهایت اهل بیت (ع) دارد.

 

وی با بیان این که اتصال به امامت موجب اتصال به خداست و تنها راه اتصال به خدا، اتصال به امامت است، گفت: ما نمی توانیم یک نقطه ضعف در زندگی اهل بیت (ع) پیدا کنیم، البته محبت اهل سنت ایران نسبت به اهل سنت مکان‌های دیگر ریشه تاریخی دارد و برخی بزرگان اهل سنت به حالت احرام از مکان‌های دور به زیارت امام رضا (ع) می‌رفتند.

 

 

استاد خارج فقه حوزه علمیه قم در پایان بیان کرد: انتظار از مردم انقلابی است که در مسأله امامت کار کنند و از آنجا که کنگره بین المللی امام سجاد (ع) به صورت مردمی و مستقل از دولت برگزار می‌شود، قطعا به نتایج خوبی می‌رسد و دارای ارزش بالایی است.

توصیه رهبر انقلاب در خصوص انس با صحیفه سجادیه در ایام اعتکاف

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 6408

اين اعتكافى كه جوانها انجام ميدهند، در واقع دارند با خدا خلوت ميكنند. اعتكاف بيشتر يك كار فردى است؛ ايجاد يك ارتباط با خداست. جورى نشود كه برنامه ‏هاى جمعى اين مراكز اعتكاف، حال خلوت و حال ارتباط فردى و قلبى با خدا را در افراد ضعيف بكند يا بگيرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند اين جوانها قرآن بخوانند، نهج‏ال بلاغه بخوانند، صحيفه‏ ى سجاديّه بخوانند.
بخصوص من در اين ايام اعتكاف، صحيفه‏ ى سجاديه را توصيه ميكنم. اين صحيفه‏ ى سجاديه واقعاً كتاب معجزنشانى است. خوشبختانه حالا ترجمه هم شده و ترجمه‏ هائى هست. سال گذشته ترجمه‏ ى خوبى از صحيفه‏ ى سجاديه را به من دادند و آن را ديدم؛ ترجمه‏ ى بسيار خوبى است. از اين معارف موجود در دعاهاى حضرت علی ‏بن‏ حسين (سلام اللَّه عليه) در صحيفه‏ ى سجاديه، استفاده كنند؛ بخوانند؛ تأمل كنند.
اينها فقط دعا نيست؛ درس است؛ اين كلمات امام سجاد - و همه‏ ى ادعيه‏ اى كه از ائمه (عليهم‏السّلام) مأثور است و بدست ما رسيده است - پر است از معارف.

ویلیام چیتیک: پس از انتشار ترجمه انگليسي صحيفه سجاديه بسياري از مسيحيان از من تشكر كردند

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 6934

 قائل است كه تمدن  اسلامي دو جنبه  دارد. جنبه  بيروني و جنبه دروني  بيشتر افرادي كه با دين اسلام   مواجه شده اند  جنبه بيروني كه فارغ از جهات  عشق و حرارت  است  را ملاحظه  كرده اند اما اگر به رويه ديگر اين تمدن كه مملو از عشق و محبت  است توجه نماييم تصور ديگري از اين تمدن در ميابند وي  در اين رابطه مي نويسد : تمدن اسلامي  به طور كلي بسيار شبيه  به يك شهر  مسلمان  نشين قديمي است . ديوارهاي بيروني حكايت  از گرفتگي  و كسالت و غم بار بودن مي كنند. ورود به دنيا پشت اين  ديوار نيز آسان نيست. اما اگر شخصي بتواند با اهالي اين شهر صميمي شود. به او حياط ها و باغ هاي دل انگيز  و زيبايي نشان  داده  خواهد شد كه مملو از گل هاي خوشبو ، درختان ميوه  و فواره هاي جوشان  هستند  انهايي كه در رابطه با تاريخ اسلام ، وقايع سياسي و بنيادگرايها آن مطلب مي نويسند  تنها  با ديوارهاي  آن سروكار  دارند.     زيرا راهي به درون  باغ هاي پشت ديوار ندارند. قديمي ترين ، اصيل ترين و صعب الوصول ترين  باغ ها ي اين  شهر  ورود به قلب هاي بزرگترين نمايندگان اين تمدن  است . اينجاست  كه دعاهاي رسيده  از دوران  اوليه  اسلام تصوير كاملاً جديدي را از روح زنده و پوياي  اسلام نشان مي دهد.و  چرا كه  اين دعا ها  دسترسي مستقيم به انواع رفتارها و ويژگيهاي  بشري را كه پيش نياز  شكوفايي كامل آرمان اسلامي هستند فراهم مي كنند.  .... صحيفه سجاديه  يكي  از اين  باغ هاي پر گل است كه پشت ديوارهاي تمدن  اسلامي  پنهان مانده  است و مي توان براي  ترويج  جنبه هاي  ديگري از  تمدن اسلامي  از آن  استفاده نمود .

 

صحيفه خواهر قرآن است ،عبارت بسيار شيريني است اين دو مثل خواهر وبرادر هستند .قران با لحن مردانه خطاب مي كند و صحيفه خواهرانه و با انس و لطافت به خطاب قرآن پاسخ مي دهد .صحيفه پاسخ امام به كلام خداست ... پس از انتشار ترجمه انگليسي صحيفه سجاديه بسياري از مسيحيان از من بخاطر اين ترجمه تشكر كردند و گفتند اين كتاب دري به روي آنها گشوده و حقايقي را به آنها نشان داده است.

 

 

دیدگاه دکتر سيد جعفر شهيدي در ارتباط با صحیفه سجادیه

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 6251

رساله اي كه بدين نام خوانده مي شود ، يكي از چند أثر منسوب به امام سجاد علي بن الحسين7است . تا آنجاكه اين بنده تتبع كرده است قديم ترين مأخذها كه نام اين رساله درآن آمده بشرح زير است :

1-تحف العقول ، از حسن بن علي بن حسين بن شعبه حَرّاني متوفي بسال 381 هـ.ق.

2-خصال ، از ابوجعفر محمد بن علي بن حسين بابويه قمي متوفي بسال 382 هـ.ق.

3-مَنْ لايَحْضُرُهُ الْفَقيه ، از همين مؤلف

پس از اين سه مأخذ نوشته احمد بن علي بن احمد نجاشي اسدي كوفي متوفي بسال 450 هجري قمري است .

مؤلف تحف العقول اين رساله را بدون سند آورده است ، اما صدوق در خصال سند خود را چنين نويسد :

علي بن احمد بن موسي ، از محمد بن ابي عبدالله كوفي ، از جعفر بن مالك فزاري از خيران بن داهر ، از احمد بن علي بن سليمان جبلي از پدرش ، از محمد بن علي از محمد بن فضيل ، از ابوحمزه ثمالي و در من لايحضر حديث مرسل است .

 و نويسد :

در من لايحضر رساله با عبارت : (وَ حَقُّ اللهِ الْاَكْبَرُ عَلَيْكَ ...) آغاز مي شود و مقدمه اي را كه حقوق بإجمال در آن آمده است ندارد . در تحف العقول آن مقدمه موجود است . اما عبارت رساله با آنچه در خصال است اختلاف فراوان دارد :

در عبارت بسط بيشتري ديده مي شود و در مواردي كلمات مبهم ، مغشوش و يا نامفهوم است كه علت آنرا تصرف ناسخان بايد دانست .

شماره حق ها در هر دومورد كه به اجمال و تفصيل ياد شده در تحف العقول پنجاه حق است . اما در خصال و من لايحضر در تفصيل حقوق ، شماره حق ها پنجاه و يك حق است و حقي بنام حج (بين نماز و روزه) ديده مي شود . ليكن در مقدمة خصال كه حق ها به اجمال شمرده شده از حج نامي نيست .

بهر حال چون صدوق در خصال روايت رساله را مسنداً نوشته و نيز نشانه قدمت عبارت در آن آشكار است ، نويسنده ، متن خصال را براي ترجمه برگزيد و العلم عندالله . رساله حقوق بارها جداگانه نيز چاپ شده و بر آن شرح و تعليقه ها نوشته اند كه از آن جمله است :

1-رساله حقوق گردآورنده مرحوم سيد سبط الحسن لكهنوي با تعليقات . نسخه خطي آماده بچاپ . اين رساله را نويسنده در حدود سي و پنج سال پيش نزد مؤلف ديدم .

2-رساله حقوق گردآورنده عبدالهادي مختار كه با مقدمه مؤلف جزء سلسله كتاب هاي ماه بشماره 6 از جانب عبدالامير سبيتي مؤسس هيأت نشر سلسله «كتاب الشهر» در كاظمين با مقدمه سيد صادق صدر به چاپ رسيد .

3- ساله حقوق تأليف فاضل ارجمند و حقوق دان ، توفيق الفكيكي ، مقيم نجف اشرف كه هنگام توقف نويسنده در نجف به تأليف آن مشغول بود .

4-فقره هائي از اين رساله ضمن رساله اي بنام «سخنان سجاد بوسيله آقاي دكتر صاحب الزماني بسال 1326 هـ.ش در تهران چاپ و منتشر شد .»

5-ترجمه كامل رساله حقوق از روي متن خصال بقلم فاضل محترم آقاي حاج شيخ محمدباقر كمره اي .

6-رساله حقوق از مرحوم ناصري از فضلاي تهران

7-رساله حقوق از آقاي علي گل زاده غفوري

8-ترجمه رساله حقوق بوسيله دانشمند ارجمند حضرت آيت الله جنتي كه با متن تحف العقول بوسيله مؤسسه انتشارات علميه اسلامي بسال 1354 هـ.ق بچاپ رسيد .

9-ترجمه رساله حقوق از فاضل محترم آقاي حاجي سيد احمد فهري زنجاني كه با متن خصال بوسيله انتشارات علميه اسلاميه چاپ شده است .

10-  رساله حقوق ، با مقدمه اي كوتاه از انتشارات دارالتوحيد ، تهران سال 1402 هجري قمري و مطمئناً شرح ها و ترجمه هاي ديگر نيز هست كه نويسنده از آن اطلاعي ندارد .

 

اثر ديگري كه از امام سجاد در دست داريم مجموعه اي است از دعاهاي آن حضرت كه بنام صحيفه سجاديه معروف گرديده . شهرت اين اثر ، نويسنده را از هر توضيحي درباره آن بي نياز مي‌سازد .

صحيفه سجاديه كه زبُور آل محمد9و انجيل اهل بيت: لقب گرفته شامل پنجاه و چهار دعاست . تاكنون بيش از شصت شرح بر آن نوشته اند و چند بار بزبان فارسي ترجمه شده ، ناگفته نماند كه علماي شيعه برصحيفه اي كه متداول است ، استدراك ها كرده و صحيفه هاي دوم ، سوم تا هشتم را گردآورده اند .

هر چند سند صحيفه اي كه امروز در دست ماست به بهاء الشرف مي رسد و او در سده ششم هجري مي زيسته ، اما نام صحيفه سالها پيش از وي در كتاب هاي بزرگان شيعه موجود است . در فهرست كتابهاي اهدايي مرحوم مشكوة به دانشگاه تهران ، چنين آمده است :

 اين داستان (عمير بن متوكل بن هارون و ملاقات او با يحيي پسر زيد شهيد) را بسياري از گفته عمير نقل كرده اند : مانند شيخ مفيد در ارشاد و علي بن محمد خزاز در كفاية الأثر و نجاشي در رجال و شيخ طوسي در فهرست. اما اين نوشته ظاهراً بر اساسي نيست . در ارشاد نامي از صحيفه نيامده است تا به داستان عمير بن متوكل بن هارون چه رسد.گويا فهرست نويس ، مقدمه صحيفه سجاديه ،نوشته مرحوم مشكوة را در دست داشته و در نقل عبارت دچار خطا گرديده است . ترجمه آنچه در مقدمه صحيفه بقلم مرحوم مشكوة آمده چنين است :

اين (صحيفه سجاديه) دومين كتاب است در جهان اسلام پيش از آن جز قرآن كريم ، كتابي پديد نشده ...صحيفه مرجع بزرگان علما و مصنفان بوده است .

شيخ مفيد محمد بن نعمان در پايان شرح حال امام سجاد بدان اشارتي كرده و معاصر او علي بن محمد خزاز قمي بنام صحيفه وملاقات متوكل بن هارون با يحيي پسر زيد تصريح كرده است .

چنانكه مي بينيم عبارت مرحوم مشكوة در مورد مفيد (اشارت) است نه تصريح ، و در ارشاد ذيل ترجمه امام علي بن الحسين نامي از صحيفه نيست و ترجمه عبارت مفيد چنين است :

فقيهان عامه علم ها از او روايت كرده اند كه از بسياري به شمار در نمي آيد و موعظه ها و دعاها و فضائل قرآن و حلال و حرام و مغازي و ايام ضبط كرده اند كه ميان علما مشهور است مي توان گفت كلمه (دعاها) اشارت گونه اي به صحيفه است .

چنانكه مي دانيم صحيفه سجاديه به صحيفه كامله شهرت يافته است . معني كلمه كامله چيست؟ وصحيفه ديگر كه ناقص بوده كجاست؟ آيت الله نجفي مرعشي در مقدمه اي كه بر صحيفه سجاديه (چاپ شيخ محمد آخوندي) نوشته و مقدمه مرحوم مشكوة را استدراك كرده اند چنين نويسند :

سبب ملقب شدن اين صحيفه به كامله بر طبق آنچه از سيد جمال الدين كوكياني يماني شنيدم اينست كه نسخت اين صحيفه بطور ناقص در دست زيديه است و برابر نصف اين صحيفه مي‌باشد . و براي همين است كه اين صحيفه به كامله مشهور شده است .

ليكن اين تعليل نه تنها كافي نيست ، بلكه آنرا درست نمي توان شمرد ، چه لفظ كامله در سند صحيفه از گفته متوكل بن هارون كه خود يحيي بن زيد را ديده است ، مشاهده مي شود و ميگويد : أخْبَرَهُ انَّهُ مِنْ دُعاءِ أَبيهِ عِلِيِّ بْنِ الْحُسَيْنِ مِنْ دُعاءِ الصَّحِيفَةِ الْكامِلَةِ .

و نيز متوكل مي گويد : يحيي بن زيد گفت مي خواهي ترا صحيفه اي از دعاي كامل بدهم؟

و مسلم است كه در آنوقت صحيفه اي كه امروز بنام صحيفه زيديّه مشهوراست (طبق گفته كوكباني) وجود نداشته و بر فرض وجود ، شكي نيست كه متوكل از آن بي خبر بوده است ، تا چه رسد كه از نقص آن مطلع باشد .

آنگاه در ضمن همين روايت متوكل گويد : پس از آنكه بمدينه رفتم و امام صادق(ع) را ديدم و داستان ملاقات خود را با يحيي بدو گفتم ، اجازه خواستم كه نسخه آن حضرت را با نسخه يحيي كه براي عمو زادگان خويش فرستاده بود ، مقابله كنم و پس از مقابله حرفي از يكي را مخالف ديگري نديدم ، بنابراين احتمال اينكه لفظ كامله برابر صحيفه ناقصه زيديه باشد بي مورد است . جز اينكه بگوئيم لفظ كامله در سند صحيفه از متوكل بن هارون نبوده و بهاءُالشَّرف كه در قرن ششم ميزيسته ، صحيفه خود را در مقابل صحيفه زيديه بدان ملقب ساخته و اين احتمال هم با مقام تقوي و نزاهت او پذيرفته نيست وديگر اينكه بگفته متوكل ، صحيفه امام صادق(ع) كه در دست ماست 75 باب بوده است و يازده باب آن از خاطر راوي رفته و گويد شصت و چند باب آنرا از بر دارم، در حالي كه مجموع ادعيه صحيفه 54 دعاست . پس بدين تقريب لقب يافتن اين صحيفه (بصحيفه كامله) نيز معني ندارد . در نسخه اي از صحيفه كه در شوال سال چهارصد و شانزده هجري قمري نوشته شده و در كتابخانه آستان قدس رضوي است در پشت صفحه مجلد (تا آنجا كه بخاطر دارم) لفظ كامل موجود است و سبب آنرا كامل بودن اين مجموعه از جهت دعا نوشته است .

آنچه بطور حدس در اين باره مي توانيم بگوييم (و البته حدس است و نمي توان آنرا دليل گرفت) اينكه اين مجموعه را از آن جهت كامله گفته اند كه دستوري كامل براي درخواست حاجات بنده از خداي تعالي است . در بيشتر موارد ، و درباره اغلب نيازمنديها، و چون چنين دعاها از ائمه معصومين با اين ترتيب ، صدور نيافته ، اين ادعيه در مقابل دعاهاي ائمه ديگر بكامله ملقب شده است . والله العالم.


 

 

آیت الله جوادی آملی:سخانان امام سجاد (ع) حاكي از احاطه آن حضرت(عليه‌السلام) بر عوالم وجود و احكام آن است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 5164

حضرات معصومان(عليهم‌السلام) احكام عالم طبيعت را با اسرار حكم و معارف ماوراي طبيعت به گونه‏اي سالم جمع كرده‏اند و با اشراف بر هر دو عالم سخن مي‏گويند؛ مثلاً امام سجّاد(عليه‌السلام) در اوج حالات عرفاني خود، وقتي درباره وجود حق سخن مي‏گويند، جامعيت خودشان را حفظ مي‏كنند و مي‏فرمايند: حق تعالي در عين حال كه نزديك است، بسي بلند پايه‏تر و دورتر از دسترسي است و در عين حال كه دور است، نزديك است: الداني في علوّه و العالي في دنوّه....

اين‏گونه سخن راندن، حاكي از احاطه آن حضرت(عليه‌السلام) بر عوالم وجود و احكام آن است كه با عصمت ايشان قرين و توأم شده و مظهر اسم مبارك لايشغله شأن عن شان 

سخنان ایت الله حسن زاده آملی در خصوص صحیفه سجادیه

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 9155

اميد انكه در حوزه علميه صحف ادعيه  و اذكاري   كه از ائمه اطهار  صادر شده است  و بيانگر  مقامات  و مدارج  و معارج انسانند  از متون كتب درسي قرار گيرند و در محضر كساني كه زبان فهم اهل دعا و سير سلوك  اند  و راه يافته  و راهنمايند درس  خوانده شود . در نظر اين كمترين اول مفتاح الفلاح  شيخ بهايي  و پس از ان  عده الداعي  ابن فهد حلي و بعد  از ان  قوت القلوب  ابوطالب  مكي  و سپس اقبال سيدبن طاووس  و درآخر انجيل اهل بيت  و زبور ال  محمد (صحيفه كامله  سجاديه)  در عداد كتب درسي  در ايند كه نقش خوبي  در احياي  معارف اصيل  اسلامي است .

البته فهم و تعليم و تعلم انها بدون  معرفت  به علوم ادبي و معارف   نقلي و عقلي  و عرفاني صورت پذير نيست . . .   و شك نيست كه نيل بدان معارف  نور الهي از بسيار  مباحث رائج  و دارج به مراتب  مفيد تر است بلكه  به قياس  در نمي آيد آن كجا و اين كجا.

آیت الله سبحانی: اين كتاب براستي يك مدرسه الهي است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 4390

اين كتاب براستي يك مدرسه الهي است كه همه  نوع آموزشهاي اخلاقي و اجتماعي و سياسي  در ان  هست و به يك  معنا مكتب نمونه تربيت است كه سيد ساجدين با  الهام از اين نياكان و الهام الهي آن را پي ريزي كرده است  .

همانا عصاره و شالوده دين است.صحيفه امام سجاد بيشتر درون گربوده و عرفان ناب اسلامي را دركلمات زيبا آورده شده و همگي در قالب دعا ومناجات با رب الارباب عرضه شده است

آیت الله العظمی صافی: صحيفه سجاديه را هبر و راهنماي عالم ملكوت است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 4230

صحيفه سجاديه را به حق زبور آل محمد و انجيل اهل بيت و معجزه جاويد آن بزرگوار ناميده اند . در اين كتاب ارجمند اندكي از علوم آل محمد و آن اندازه اي كه آدميان به آن تواند رسيد تجلي  يافته است . صحيفه سجاديه را هبر و راهنماي عالم ملكوت است  و هادي آناني است كه مي خواهند به معارف الهي ،حقايق پنهاني ،علم لدني اسرار توحيد و نشانه هاي نبوت دست يابيد و از امامت و ولايت و رمز وراز دعا به درگاه حق و معاني اسماء حسناي الهي وقوف نجات يابند .صحيفه سجاديه سفينه ذكر و عبوديت است و راه و رسم سخن گفتن ،معبود را مي آموزد و طريقه توبه وانابه در محضر حق را تعليم مي دهد .صحيفه سجاديه بنده را بر بساط قرب و انس الهي مي نشاند و او را به عالم قدس و ملكوت نزديك مي كند.بعد از قرآن كريم و كلام ارجمندالهي اگر تنها همين كتاب عزيز به دست ما رسيده بود .مسلمانان برجهان و جهانيان فخر ومباهات مي كرديم و از داشتن چنين مجموعه ارزشمندي برخود مي باليديم .چون امام سجاد از جمله بندگان گرانقدري است كه با وجود خود گفتار خداوند را تفسير كرد......

علامه باقر شریف قریشی: بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع) دعا های گرانقدر آن حضرت است

 • نوشته شده توسط مدیر سایت
 • دسته: کلام بزرگان
 • بازدید: 6321

شايد بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع)بلكه مهم تر و موثرتر از همه در رشد فكري جامعه اسلامي دعاهاي گرانقدري باشد كه به صحيفه سجاديه معروف است ....  به راستي كه اين كتاب علاوه بر ذخاير انديشه بشري ،سرمايه اي است بي پايان و هرگز نمي توان براي آن بهايي قاءل شد و مشتمل است بر انواع مساءل آموزش عالي كه نظير آن ها در كتاب هاي ديني و اخلاقي اندك است.

پیوند ها

 

 

کلام بزرگان

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
قبل بعدي

سخنان ایت الله حسن زاده آملی در خصوص صحی…

سخنان ایت الله حسن زاده آملی در خصوص صحیفه سجادیه

اميد انكه در حوزه علميه صحف ادعيه  و اذكاري   كه از ائمه اطهار  صادر شده است  و بيانگر  مقامات  و مدارج  و معارج انسانند  از متون كتب درسي قرار گيرند و در محضر كساني كه زبان فهم اهل دعا و سير سلوك  اند  و راه يافته  و راهنمايند درس  خوانده شود . در نظر اين كمترين اول مفتاح الفلاح  شيخ بهايي  و پس از...

آیت الله بهجت: صحيفه سجاديه تبلور اعلاي …

آیت الله بهجت: صحيفه سجاديه تبلور اعلاي تعاليم اسلام است

  اگر به ما بگويند امام عصر (عج) در مسجد صفائيه صحبت مي كنند و ما به جاي آنكه خدمت ايشان برسيم و از بيانات  حضرتش استفاده كنيم بنشينيم كتاب هاي ديگري را مطالعه كنيم چقدر زشت است؛ همچنين اگر ما به جاي آنكه سخنان و معارف اهل بيت رافرابگيريم به كارهاي غير ضروري ديگر بپردازيم همان قدر زشت مي باشد.   ...

صحیفه سجادیه را با تبلیغات موثر به دنیا …

خبرگزاری شبستان:حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهرستانی با اشاره به لزوم انتشار صحیفه سجادیه در دنیا، گفت: در گذشته شعرا و خطبایی بودند که کلمات ائمه اطهار(ع) به ویژه صحیفه سجادیه را به مردم عرضه می‌کردند، اما امروز تبلیغات موثری در معرفی صحیفه سجادیه نداریم. به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، ...

نیازهای بشر امروز محورهای مورد بحث کنگره…

خبرگزاری شبستان: آیت الله فاضل لنکرانی با بیان این که امامت بزرگترین و محوری‌ترین سرمایه برای بشریت است، گفت: محورهایی که بشر امروز به آن نیاز دارد، باید مورد بحث کنگره بین المللی امام سجاد (ع) باشد. به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله شیخ جواد فاضل لنکرانی، رئیس موسسه فقهی ائم...

توصیه رهبر انقلاب در خصوص انس با صحیفه س…

توصیه رهبر انقلاب در خصوص انس با صحیفه سجادیه در ایام اعتکاف

اين اعتكافى كه جوانها انجام ميدهند، در واقع دارند با خدا خلوت ميكنند. اعتكاف بيشتر يك كار فردى است؛ ايجاد يك ارتباط با خداست. جورى نشود كه برنامه ‏هاى جمعى اين مراكز اعتكاف، حال خلوت و حال ارتباط فردى و قلبى با خدا را در افراد ضعيف بكند يا بگيرد. مجال بدهند؛ وقت بگذارند؛ بگذارند اين جوانها قرآن بخوا...

ویلیام چیتیک: پس از انتشار ترجمه انگليسي…

ویلیام چیتیک: پس از انتشار ترجمه انگليسي صحيفه سجاديه بسياري از مسيحيان از من تشكر كردند

 قائل است كه تمدن  اسلامي دو جنبه  دارد. جنبه  بيروني و جنبه دروني  بيشتر افرادي كه با دين اسلام   مواجه شده اند  جنبه بيروني كه فارغ از جهات  عشق و حرارت  است  را ملاحظه  كرده اند اما اگر به رويه ديگر اين تمدن كه مملو از عشق و محبت  است توجه نماييم تصور ديگري از اين تمدن در ميابند وي  در اين رابط...

دیدگاه دکتر سيد جعفر شهيدي در ارتباط با …

دیدگاه دکتر سيد جعفر شهيدي در ارتباط با صحیفه سجادیه

رساله اي كه بدين نام خوانده مي شود ، يكي از چند أثر منسوب به امام سجاد علي بن الحسين7است . تا آنجاكه اين بنده تتبع كرده است قديم ترين مأخذها كه نام اين رساله درآن آمده بشرح زير است : 1-تحف العقول ، از حسن بن علي بن حسين بن شعبه حَرّاني متوفي بسال 381 هـ.ق. 2-خصال ، از ابوجعفر محمد بن علي بن حسين ب...

صحیفه سجادیه از منظر علامه سید محسن امین

صحیفه سجادیه از منظر علامه سید محسن امین

بلاغت و فصاحت بي مانند آن و مضامين رفيع اين كتاب و معارف مندرج در اين كتاب از گونه هاي تذلل در درگاه حق و ثناي باري تعالي و شيوه هاي شگفت انگيز در طلب عفو و كرم حضرت حق و توسل به درگاه حضرت حق قويترين گواه بر صحت انتساب اين كتاب است و نشانگر آنست كه مرواريدي از دريا و گوهري از آن همان معدن و م...

علامه تهرانی: دعا هاي صحيفه از دلي پر سو…

علامه تهرانی: دعا هاي صحيفه از دلي پر سوز و گداخته و عاشقي مجذوب و مدهوش برون خاسته است

باري قرائت و تلاوت و ممارست و مزاولت  بر ادعيه كامله صحيفه سجاديه  در ميان علماء اعلام و سابقين  كه علم  را با عمل و تخشع و ابتهال  و تجنب  از هواي نفس  اماره  تؤام نموده بودند، امري معلوم و معروف بوده است ، و در ميان حكماء و فلاسفه  ذوي مقدار  و عرفا ،  عاليمقام  اسلام  امري ضروري  و لازم  به شمار ...

علامه باقر شریف قریشی: بهترين سرمايه به …

علامه باقر شریف قریشی: بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع) دعا های گرانقدر آن حضرت است

شايد بهترين سرمايه به جا مانده از امام سجاد (ع)بلكه مهم تر و موثرتر از همه در رشد فكري جامعه اسلامي دعاهاي گرانقدري باشد كه به صحيفه سجاديه معروف است ....  به راستي كه اين كتاب علاوه بر ذخاير انديشه بشري ،سرمايه اي است بي پايان و هرگز نمي توان براي آن بهايي قاءل شد و مشتمل است بر انواع مساءل آموزش ع...

آخرین مطالب

/ enable showing errors in PHP ini_set('display_errors','Off');
مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید